Kulturhavn for 15. gang
Kulturhavn for 15. gang
I denne weekend er der masser af aktiviteter 10 forskellige steder omkring Københavns Havn.
Den 7., 8. og 9. august står Københavns havneområde på den anden ende, når den 15. udgave af Danmarks største kultur- og havnefestival løber af stablen, i år på 10 forskellige steder.
De anslåede 110.000 besøgende kan opleve pionerture til lands og til vands i Nordhavn, fart over feltet og højt til loftet på Arsenaløen og Refshaleøen, formidable dansefester på Papirøen, eksklusive sejladser fra Admiral Kaj og med Valbybåden, boldspil i utraditionelle omgivelser på Kalvebod Brygge, et slaraffenland af sjove oplevelser for hele familien på Islands Brygge, motordrøn og historiske fortællinger på Enghave Brygge, SluseLounge med Copenhagen Street Food i Sydhavnen.
1200 frivillige entusiaster og 100 foreninger og kulturelle aktører står klar til at give festivalgæsterne en uforglemmelig weekend og inspirere dem til et aktivt fritidsliv.
Der er gratis adgang til festivalen, ligesom man i hele festivalweekenden gratis kan spinge på en havnebus eller kulturhavnsbåd og opleve ukendte havnekvarterer og en masse kultur.
Se det samlede program og læs mere på: kulturhavn.kk.dk