Mød Rina Ronja Kari i Kaas
Mød Rina Ronja Kari i Kaas
Genbrugsbutikken "Lopper mod EU" får besøg af Folkebevægelsen mod EU's medlem af EU-parlamentet.
Genbrugsbutikken Lopper mod EU, Langgade 9 i Kaas, Pandrup, har åben hver fredag klokken 13-17 og hver lørdag mellem 10 og 14.
Nu på fredag er der en særlig grund til at kigge indenfor. Mellem klokken 15 og 17 har du nemlig mulighed til at træffe Rina Ronja Kari, medlem af EU-parlamentet for Folkebevægelsen mod EU.
Her er der anledning en god politisk snak om eksempelvis betydningen af Danmarks retsundtagelse i EU, også kaldt retsforbeholdet, som regeringen har bebudet skal til folkeafstemning inden årsskiftet. Det tegner med andre ord til et travlt efterår for Folkebevægelsens lokalkomiteer.
"Skal EU have magt over retspolitikken? Valget er dit" – det er overskriften på en uddelingsflyer fra Folkebevægelsen mod EU, hvor det blandt andet slås fast, at Danmark kan samarbejde med Interpol og Europol uden at give EU magt på retsområdet.
På www.folkebevaegelsen.dk kan vi læse om, hvad retsforbeholdet er og 10 argumenter for at bevare det.
Butikspasserne byder på kaffe og hjemmebag, og du kan gøre en god handel, lover de.
Langgade 9, Kaas, Pandrup
fredag den 21. august klokken 15