13 May 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Mellemøsten – hvorfor går det så galt?

Offentligt møde

Mellemøsten – hvorfor går det så galt?

Mød Danmarks tidligere ambassadør Ole Wøhlers Olsen 28. januar klokken 19:30 i Lille Friheden 1 i Hvidovre.

28 jan 2016

Enhedslisten i Hvidovre inviterer til debat: Mellemøsten – hvorfor går det så galt, når diktatorer falder?

Indleder er en kapacitet på området, Ole Wøhlers Olsen, der har været Danmarks ambassadør i adskillige lande i Mellemøsten og Nordafrika.

Den arabiske verden var engang kendt for sin videnskab, musik og kunst – som kulturelt velfungerende samfund. Danmark har haft tætte, kulturelle forbindelser med blandt andet Syrien og Egypten.

I dag er området præget af konflikter, krige og overgreb mod den civile befolkning. Sult, fattigdom og store lidelser er hverdagen for hundredtusindvis af mennesker.

"Det arabiske forår" førte til, at diktatorer faldt, men det førte ikke til demokrati og forbedrede levevilkår for befolkningen. Resultatet blev mange steder interne magtkampe og undertrykkelse af menneskerettighederne. Den massive flugt fra Mellemøsten og Nordafrika er den seneste konsekvens af politikken i området.

Der er gratis entre til det offentlige møde torsdag den 28. januar klokken 19:30 i Frihedens selskabslokale, Lille Friheden 1 i Hvidovre.