Protest imod CETA og TTIP
Protest imod CETA og TTIP
Demonstration i København fra Rådhuspladsen til Christiansborg Slotsplads.
Resten af Europa har været på gaden i protest imod CETA og TTIP – nu sker der noget i Danmark:
Der afholdes demonstration torsdag den 27. oktober klokken 16 ved Dansk Industri på Rådhuspladsen og på Christiansborgs Slotsplads fra klokken 17:30 til 18:30.
Tillidsmandsnetværket i København skriver i indkaldelsen:
"Overalt i Europa er hundrede tusinder af almindelige mennesker gået på gaden i protest mod de to handelsaftaler: TTIP mellem EU og USA og CETA mellem EU og Canada. De to aftaler vil undergrave vores selvbestemmelsesret og gøre det muligt for store, multinationale virksomheder at anlægge sag mod Danmark, hvis der er lovgivning, der kan mindske virksomhedens mulige fremtidige profit.
Derfor er TTIP og CETA en alvorlig trussel mod vore demokratiske rettigheder og tilkæmpede standarder og rettigheder for miljø og klima, uddannelse, løn- og arbejdsforhold samt fødevaresikkerhed og forbrugerbeskyttelse.
Deltag i kampen: Sig nej til TTIP og CETA, deltag selv, inviter dine venner, og del denne begivenhed!
Det er nu, fagbevægelsen skal markere sig og gøre en forskel. Alt for længe har LO fået lov til at træde på bremsen i modsætning til store dele af den europæiske fagbevægelse.
Derfor skal vi kraftigt opfordre dig til at rejse spørgsmålet i din fagforening med opfordring til at være medanbefaler af demonstrationen. Også arbejdspladsklubber og brancheklubber er meget velkommen til at anbefale demonstrationen."
Man kan finde Faglige imod TTIP og Stop TTIP på Facebook.
Se FB om demo https://www.facebook.com/events/874545439345955/. Husk at dele opslaget på din FB-side!
Se også Faglige imod TTIP https://www.facebook.com/groups/139933309708374/?fref=ts