Støt bevarelse af Foreningernes Hus
Støt bevarelse af Foreningernes Hus
Kulturdag i Gellerup i Aarhus. Overskuddet går til drift af Foreningernes Hus, fristedet til arrangementer og organisatorisk arbejde for beboere og foreninger.
Søndag den 27. november klokken 11-16 står Gellerup igen sammen om en fælles indsats for at samle penge ind til Foreningernes Hus på Gudrunsvej 10 A, så det kan bevares som et fristed for områdets foreninger til arrangementer og organisatorisk arbejde for områdets beboere.
International kulturdag i Foreningernes Hus, Gudrunsvej 10 A i Brabrand, søndag den 27. november klokken 11-16:
Optræden af palæstinensiske og somaliske danse- og musikgrupper. Salg af arabiske, tyrkiske og somaliske madspecialiteter samt kager, popcorn og drikkevarer til rimelige priser.
Boder og aktiviteter for børnene ved køb af klippekort.
Verdenshaverne laver blomsterdekorationer med børnene.
Loppemarked! Kom og gør et godt køb: Køkkengrej, legetøj, børnebøger, rent og brugbart tøj og så videre.
Overskuddet fra dagen går til at støtte driften af Foreningernes Hus i Gellerup. Gratis adgang hele dagen. Kontaktperson: Helge, telefon 20 47 96 99.
Ting til loppemarkedet kan indleveres til Foreningernes Hus, Gudrunsvej 10 A. Kontakt Hanne, telefon 22 53 45 31.
Forårets arrangement gav 38.604,95 kroner til den fortsatte drift af Foreningernes Hus, oplyser arrangørerne.