19 Jun 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Debat om EU ved en skillevej

Offentligt debatmøde

Debat om EU ved en skillevej

Cafe- og debatmøde med medlem af EU-parlamentet Rina Ronja Kari torsdag den 5. april klokken 19 i Byens Hus på Stændertorvet i Roskilde.

FOTO: EU-parlamentet
1 af 1
05 apr 2018

EU er i en historisk krise. Briterne er på vej ud. EU er ikke i stand til at fordele de mange flygtninge, og mange af eurolandene er i dyb økonomisk krise. Befolkningerne i EU-landene tror ikke på, at EU kan løse problemerne. De ønsker mindre EU. Men EU-elitens svar på problemerne er mere EU. EU er på vej til en egentlig statsdannelse.

Rina Ronja Kari er medlem af EU-parlamentet for Folkebevægelsen mod EU. Hun vil på et cafe- og debatmøde den 5. april tale om, hvor EU er på vej hen, og om Folkebevægelsens bud på, hvad der er ”den nødvendige politik”. Hun mener ikke, at svaret på EU’s krise er mere EU, som Kommissionen, Parlamentet og flertallet af politikerne på Christiansborg mener. Folkebevægelsens svar er et Danmark udenfor EU. Vi bør følge briternes brexit med et dansk daxit. Folkebevægelsen tror ikke på, at EU kan slankes, blive mere socialt eller mere demokratisk. Valget står mellem mere EU eller ud af EU!

Rina Ronja Kari vil også fortælle om sit arbejde i EU-parlamentet, og hvad Folkebevægelsen bruger sine kræfter på i Bruxelles og Strasbourg.

Der bliver også mulighed for debat, spørgsmål og kommentarer fra deltagerne i mødet, hvor alle er velkomne.