Arbejdsgiverne får gode muligheder for at drukne selv oplagte sager om dårligt og sundhedsskadeligt arbejdsmiljø i langtrukne forhandlinger og fagretslige spidsfindigheder
af Anders Bjerre Mikkelsen, Samarbejdet mellem Arbejdere og Akademikere, Århus
Arbejderen omtaler fredag 6. december LO's plan om at lade en væsentlig del af kontrollen med arbejdsmiljøet gå fra Arbejdstilsynet over til aftalesystemet, altså til LO og DA's eget regi. Alle gode kræfter bør prøve at stoppe dette udsigtsløse og uigennemtænkte forslag. Som Arbejderens leder også skriver lørdag, er det en form for privatisering af arbejdsmiljøet. Planen giver den borgerlige regering moralsk rygdækning for yderligere mishandling af Arbejdstilsynet.
LO fremfører ikke krav fra medlemmerne. Planen er drøftet i et strategiudvalg med forbundsrepræsentanter; men der har ikke været planlagt høringsrunder, der inddrog fagforeningerne under de enkelte forbund, endsige sikkerhedsrepræsentanterne.
Hvad er perspektivet for fagbevægelsens medlemmer ud over øgede kontingenter til ansættelser og uddannelse af sagkyndigt personale? Det bliver næppe hurtigere og bedre sagsbehandling. Arbejdsgiverne får gode muligheder for at drukne selv oplagte sager om dårligt og sundhedsskadeligt arbejdsmiljø i langtrukne forhandlinger og fagretslige spidsfindigheder. De har jo intet at miste derved. Og skulle de endelig give sig, kan de jo tage sig betalt ved at kræve forringelser på andre forhandlingsområder.
På Fagligt Ansvars konference om arbejdsmiljø 2. november (www.fagligtansvar.dk) var holdningen blandt cirka 80 fremmødte sikkerhedsrepræsentanter, at sundhedsforholdene på arbejdspladsen er et samfundsanliggende, og at der kun på specielle områder skal forhandles arbejdsmiljø mellem parterne. For aktive sikkerhedsrepræsentanter, der vil have et ord med og vil præge udviklingen inden LO-DA-toget er kørt, er det ved at være høje tid.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278