05 Feb 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Etiske pensionskasser

Etiske pensionskasser

Tirsdag, 27. juli, 2004, 00:00:00

Der er flot at nogle medlemmer af en fagforening protesterer mod investeringer i Israel. Dog burde I foreslå, at man kun investerede etisk. Jeg tænker især på militær, miljø, sundhed med mere

af Peter Henning, Helsingør
Der er oprettet en investeringsforening, som kun investerer etisk. Personlig er jeg delegeret i PKA, pensionskassen for kommuner og amter. I denne kasse har man i samarbejde oprettet 'Miljøinvest' i 1991. Udbyttet har været tilfredsstillende. Alligevel er man meget valen.
For nogle år siden foreslog jeg at man lod sine aktieinvesteringer kontrollere af 'Aldrig mere krig' for militære investeringer. Og NOAH omkring miljø. Bestyrelsen afviste og forsamlingen bakkede op - med enorm majoritet.
Det var ét af mit livs største skuffelser. Det var pædagoger og socialrådgivere. For at gøre noget, har man trods alt fundet et engelsk firma som rådgiver omkring etiske investeringer. Det har kostet 300.000 kroner.
Alligevel kunne jeg umiddelbart finde otte uetiske investeringer, og ved at kontakte fagfolk fandt vi endnu fire uetiske investeringer.
For jer (og os), der protesterer, er det mest sørgelige jo, at de ledende fagforeningsfolk med ansvar for jeres pensionskasse, har en sådan kapitalistisk holdning. Fy for pokker.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


27. jul. 2004 - 00:00   30. aug. 2012 - 12:17

Idekamp