05 Feb 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Om dialektisk logik

Om dialektisk logik

Tirsdag, 17. august, 2004, 00:00:00

Det er et møjsommeligt arbejde, at frigøre sig fra den idealistiske tænkning, og i stedet tænke materialistisk

af Lars U. Thomsen, DKP Esbjerg
Et svar til Henry Henriksens indlæg i Arbejderen den 12. august.
Der er ting og begivenheder i ens liv der er med til at forme holdninger mange år frem. Da min svigerfar, sølvarbejder Henry Christensen fra Horsens, forærede mig bogen Sovjet-filosofi, anede jeg ikke, at den skulle få afgørende betydning for mit syn på mange ting. Bogen er skrevet af den amerikanske filosof John Somerville, og udkom på dansk i 1948, på forlaget Tiden. I kapitel 6, findes en glimrende beskrivelse af forskellen mellem formel og dialektisk logik.
Uden at tænke over det er vi bundet af den formelle logik, fordi vi gennem skole og samfund opdrages i denne ånd. Derfor er det også et stykke møjsommeligt arbejde, at frigøre sig fra den idealistiske tænkning, og i stedet tænke materialistisk.
Ud over at henvise til klassikerne, kan vi også i Danmark være stolte af en materialistisk tradition, begyndende med Frederik Dreier, der for eksempel i bogen Folkenes Fremtid har redegjort for sine tanker.
Af andre danske filosoffer kan nævnes Herbert Iversen, Hartvig Frisch og fra nyere tid Carl Erik Bay, der med sin bog Kulturradikale Kapitler, har givet en materialistisk analyse af kulturradikalismen, som strømning i Danmark og Norden.
Det er vigtigt at vi holder denne tradition ved lige og styrker den dialektiske logik/materialisme.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


17. aug. 2004 - 00:00   30. aug. 2012 - 12:17

Idekamp