Enhedslisten støtter ubetinget det irakiske folks ret til selv at bestemme udviklingen i Irak. Blandt andet derfor var Enhedslisten imod USA´s krig mod Irak fra den første dag og kræver ubetinget besættelsestropperne ud
af Per Clausen, medlem af Enhedslistens hovedbestyrelse
Enhedslisten anerkender også ubetinget irakernes ret til at føre væbnet kamp mod besættelsestropperne. Hvis det skulle føre til dødsfald blandt de danske tropper, er det regeringen, der bærer det fulde ansvar.
Da der ikke er tale om en samlet modstand fra det irakiske folks side, er det nødvendigt at tage konkret stilling til de oreganisationer, som i dag står bag de væbnede aktioner i Irak. Kendsgerningen er, at en lang række af disse organisationer har mål og anvender midler, som fuldstændig uacceptable. Derfor støtter Enhedslisten ikke disse organisationer.
Enhedslisten opererer ikke med dobbelte standarder. Derfor har vi præcis samme holdning til ekstremt højreorienterede antidemokratiske muslimske organisationer, som vi har til tilsvarende 'danske' organisationer. Det er vores opfattelse, at h—ldningen om, at 'vores fjendes fjende er vores ven', har ført til, at dele af venstrefløjen har støttet handlinger, som er helt uacceptable. Den fejl vil vi ikke gentage.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via
87278