13 Feb 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Har du set din minister...

Har du set din minister...

Lørdag, 12. februar, 2005, 00:00:00

I 2004 fjernede regeringen, med hjælp fra Dansk Folkeparti, et tilskud til den kollektive trafik på 300 millioner kroner. Konsekvenserne af dette har været prisstigninger og nedlæggelse af ruter

fra Rød Ungdom
Den seneste stigning var på næsten fem procent, det vil sige, at et to-zoners-kort i København steg fra 105 kroner til 110 kroner.
Det er ren idioti at skære på den kollektive trafik, da dette medfører prisstigninger på de transportmidler, som bruges af de mange, der ikke har råd til en bil, de der har en lavlønsindkomst, pensionisterne og de studerende.
Rød Ungdom mener, at det er på tide, at der satses på den bæredygtige, kollektive trafik. Vi er trætte af prisstigninger, som en konsekvens af de nedskæringer der vedtages af politikere. Politikere som ikke selv er nødsaget til at bruge den kollektive trafik, og som derfor ikke selv mærker konsekvenserne af deres politik.
Kig dig omkring og tænk dig om - hvornår har du sidst set din minister i toget eller bussen?

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


12. feb. 2005 - 00:00   30. aug. 2012 - 12:17

Idekamp