Kommentaren, der stadig er uhyggelig aktuel, blev bragt i Land og Folk den 20. april 1974 og i Årbog 1974 udgivet af Forlaget Tiden. I anledning af 100 året for Hans Scherfigs fødsel genoptrykker vi en række af disse kommentarer.
af Hans Sherfig
Hans person tillægges sædvanligvis overdreven betydning. Eftertiden udforsker fænomenet. Personen var ikke mærkelig. Hvert minut bliver der født mennesker, og der vil mellem dem forekomme defekte individer af tilsvarende beskaffenhed. Typen kan til enhver tid genfindes i fængsler og anstalter. Adolf Hitler var ikke et unikum. Ikke et. interessant tilfælde. Det interessante var den brug, man gjorde af ham.
Om Hitler havde været dødfødt, det havde ikke afværget fascismen i Tyskland og andre kapitalistiske lande i krise. Det drejede sig ikke om figurer, men om finansiering. Valget af leje-mordere er tilfældigt.
En myte om Adolf Hitler er formålstjenlig for den magt, som brugte ham. Den ordinære psykopat som historisk heros, genial eller dæmonisk. En interesse at gøre det vulgære individ gådefuldt for den generation, som ikke oplevede elendigheden.
Den 'mystiske Hitler'. Det skulle blive et litterært begreb. En Hitler-mode på bogmarkedet. I Danmark har forfatteren Ib Henrik Cavling forfærdiget en fingeret dagbog af føreren, foreløbig solgt i 10.000 eksemplarer. I Amerika har en snes skriverkarle i dette år produceret populære værker om den smukke Adolf. I Vesttyskland går man til sagen med større grundighed - en enkelt biografi (af Dr. Joachim Fest) fylder mere end tusind sider og sælges som varmt brød.
I det Europæiske Fællesmarked, som skal virkeliggøre Adolf Hitlers vision om Neuropa under tysk førerskab, er statslige og privat kommercielle fjernsyns-selskaber i gang med grandiose Hitler-udsendelser. Det engelske BBC bringer i år en serie på ikke mindre end 52 afsnit om førerens liv og bedrifter. Det vesttyske ugeblad Stern har i et halvt år i hvert nummer bragt fem sider om Hitler. Ugebladet Der Spiegel trykker hans breve og notater. Herhjemme har ugebladet Hjemmet været først med en serie artikler om psykopaten.
I neuropæiske biografer vises film om den uappetitlige mands privatliv og heltens sidste dage. Særlige film til privat brug i nazi-hjemmene falbydes i Vesttyskland. På lydbånd, kassetter og grammofonplader sælges førerens stemme. En kasket, som har berørt hans hoved, blev solgt for en formue på en auktion. Også en tandbørste og en barberkost, som skal have været i berøring med ham, er betalt med anselige summer.
Nu kunne man på denne fødselsdag i det mindste glæde sig over, at barberkostens ejer er død. Elendigt kreperet som en rotte i en kloak. Men betydningen af en rottes død skal ikke overvurderes.
Fascismen var ikke Hitlers. Personen var hverken genial eller dæmonisk. Det uhyggelige ved Adolf Hitler var ikke hans egenskaber, men at han kunne bruges. At den kriminelle undermåler var anvendelig for den kapitalmagt, som råder i vores del af verden.
Det var Bertolt Brechts advarsel til menneskene efter Hitlers fald:
- Det skød, som skabte ham, er stadig ydedygtigt!
20. april 1974.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278