26 Feb 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Negri stemmer ja til EU-forfatning

Negri stemmer ja til EU-forfatning

Lørdag, 28. maj, 2005, 00:00:00

Et ja til forfatningen vil bidrage til opbygningen af en imperialistisk EU-superstat, som vil konkurrere med USA-imperialismen om kontrol med og markeder i hele verden

af Irene Clausen, Internationalt Forums Mellemøstgruppe
I et interview i det franske dagblad Libération den 13.maj (refereret i www.antiimperialistia.com) anbefaler antiglobaliseringsbevægelsens ikon Antonio Negri et ja til EU forfatningen ved den kommende franske afstemning. Han forsøger ikke at skjule forfatningens liberalistiske karakter, men anbefaler et ja for at få 'den lorte nationalstat til at forsvinde' og stoppe hvad han betegner som 'tilbageslaget som de amerikanske imperieplaner udgør'.
Folkeafstemningen om EU-forfatningen i Frankrig ser ud til at ende med et gedigent nej. Den herskende klasse forsøger derfor at mobilisere alle mulige kræfter for at få vendt stemningen til et ja. Man satser blandt andet på at få kendte venstreintellektuelle til at anbefale et ja, og her lader Negri sig frejdigt bruge af Chirac og EU-eliten, i øvrigt sammen med kulturintellektuelle som Günther Grass, Jürgen Habermas med flere der i et åbent brev i Le Monde har anbefalet et ja.
Helt overraskende er Negris støtte til EU-projektet måske alligevel ikke. Han har allerede i sin bog The Empire (skrevet sammen med Michael Hardt) forladt vigtige venstrefløjs positioner.
Ifølge Negri eksisterer imperialismen ikke længere, men er blevet erstattet af et Imperium uden magtcenter og territorium. Ud af dette globaliserede kapitalistiske Imperium vil et nyt befriet Imperium dukke frem, idet det ene Imperium vil transcendere (gå) over i det andet. En revolution, der smadrer den kapitalistiske stat, er ikke længere nødvendig, idet staten langsomt af sig selv vil dø bort.
Negri mener åbenbart, at EU kan fremskynde processen med statens bortdøen! Derfor hans ja til EU-forfatningen. Men i virkeligheden vil et ja til forfatningen bidrage til opbygningen af en imperialistisk EU-superstat som vil konkurrere med USA-imperialismen om kontrol med og markeder i hele verden.
Da det - ud fra Imperie-teorien - er svært at forklare USA-imperialismens strategi med forebyggende krig, hvor staten jo spiller en afgørende rolle, for eksempel i Irak, må Negri derfor i interviewet i Libération indrømme, at der pt. finder et 'midlertidigt tilbageslag' sted til det ellers overståede traditionelle kapitalistisk-imperialistiske samfund.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


28. maj. 2005 - 00:00   30. aug. 2012 - 12:17

Idekamp