05 Mar 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Stop nedskæringer på børneområdet

Stop nedskæringer på børneområdet

Fredag, 14. oktober, 2005, 00:00:00

Vores børn og unge er vores fremtid, det er dem der skal være med til at sikre vores fremtidige velfærd, derfor skal de passes og uddannes på en ordentlig måde fra start af

af René Rud Mikkelsen, BR-Kandidat for Socialdemokraterne i København
De små skal ikke stuves sammen i vuggestuer og børnehaver, som burhøns bliver det, der skal være et ordentligt 'arbejdsmiljø', og hvis der er et ordentlig arbejdsmiljø for børnene vil der sandsynligvis også blive det for personalet.
Børnene skal ikke passe af pædagoger der er totalt udkørte, fordi de har for mange børn at holde øje med.
Vi bliver nødt til at erkende, at de krav vi stiller til fremtidens børn, med hensyn til tidlig indlæring og sprogstimulering, betyder, at vi simpelthen er nødt til at få opnormeret antallet af pædagoger og medhjælpere i institutionerne, så der bliver tid til det enkelte barn og dets udvikling, dette gælder også på fritidshjem, i klubber og SFO.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


14. okt. 2005 - 00:00   30. aug. 2012 - 12:17

Idekamp