19 May 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Svar til Bent Hansen

Svar til Bent Hansen

Torsdag, 23. februar, 2006, 00:00:00

Også de fanatiske imamer puster til konflikten

af Jørgen Petersen, DKP/ML
Bent Hansen fra Rudkøbing beklager sig i Arbejderen den 21. februar over, at jeg angiveligt ikke angriber de sorte imamer i den kronik, jeg havde i avisen den 11. februar.
'Ingen, jeg skriver udtrykkeligt ingen, på venstrefløjen går ud og tager afstand fra de sorte imamer', skriver Bent Hansen direkte.
Jeg gjorde da ellers et ihærdigt forsøg i den pågældende kronik, hvor jeg har sakset nedenstående linier.
'De religiøse ekstremister og Jyllands-Postens ideologer lever af og søger kraft gennem den polarisering, de så ihærdigt puster til. Fanatiske imamer fortsætter med at spille deres egen negative rolle, både i Danmark og den muslimske verden. Også de puster til konflikten og sikrer beredvilligt, at der kan leveres spektakulære billeder til tv og dagspressen.'
Læs hele kronikken

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


23. feb. 2006 - 00:00   30. aug. 2012 - 12:17

Idekamp