Lige nu gælder det om at styrke verdensopinionen imod det standpunkt, som primært Israel og USA har indtaget
af Per H. Christiansen, Frederikssund
Jordan og Egypten fælder (i hvert fald officielt) relativt nuancerede domme: De fordømmer Israels offensiver i Libanon og Gazastriben og påpeger samtidig, at Hizbollah skader arabiske interesser i hele regionen.
Men opfordringen til Libanons regering om at 'kalde Hizbollah til orden' kan ingen vel tage alvorligt? Det kan næppe lade sig gøre. Israels 'forsøg på at straffe Libanons regering for ikke at være herre i eget hus' er lige så tåbelige (og hykleriske) som Israels årelange bestræbelser på med vold og magt at få Fatah til at standse 'terroren mod Israel'.
Hvad blev resultatet? At den folkelige modstand mod Israel voksede, og Hamas fik vind i sejlene, ikke bare på grund af sin sociale indsats over for den palæstinensiske befolkning, men også for sin militante modstand mod de daglige overgreb og ydmygelser fra Israels side.
Noget tilsvarende vil kunne ske i Libanon, hvis Israel optrapper sine aktioner og eventuelt også begynder at gå efter Syrien. Israel risikerer at få hele regionen på nakken, og denne vil i værste fald kunne blive et arnested for terror og daglige myrderier, som vi har set det i Irak.
Amerikanernes ensidige fordømmelse af Iran, Syrien, Hizbollah og Hamas (samt evindelige understregning af Israels ret til at forsvare sig) er en videreførelse af deres fejlslagne 'krig mod terror' og masseødelæggelsesvåben, som ikke fandtes. Og deres bestræbelser bakkes stort set op af et splittet Europa.
Selvom der sjældent kun er en skurk i en konflikt som den foreliggende, er hovedskurkene for mig at se Bushadministrationen og kapitalinteresserne bag denne samt Olmert og alle hans støtter. Men også nationer som Tyskland og Rusland har naturligvis et ansvar.
Lige nu gælder det om at styrke verdensopinionen imod det standpunkt, som primært Israel og USA har indtaget! Hvor svært kan det være, i betragtning af, at over 70 % af befolkningerne i området ønsker fred og er tilhængere af en tostatsløsning, der indebærer tilbagetrækning fra de besatte områder samt permanent afhjælpning af flygtningeproblemet og så videre?
Hvor længe skal dødens købmænd og deres lobbyister have det sidste ord?
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278