Det ender vel med, at vi skal gå ned i løn, fordi vi godt kan lide at gå på arbejdet
af Johnny Laugesen
Direktøren for Dansk Industri Hans Skov Christensen er en klog mand, han har nemlig opdaget at arbejderne er helt vilde med dagligt at nedbryde deres helbred.
Inspireret af de mange polske arbejdsløse som er strømmet til Danmark for at dele gratis reklame aviser ud om natten, har han fundet ud af, at arbejderne skam selv vil arbejde om natten og derfor ikke mere bør have skifteholdsbetaling fremover for deres arbejde.
Det fremgår ikke klart, hvor han har sin viden fra, om at arbejderne så gerne vil arbejde om natten. Han har sikkert ikke selv prøvet det på sin krop, og har tilsyneladende aldrig hørt om de mange undersøgelser, der klart viser, at det er særdeles skadeligt for helbredet at arbejde på skift. Selvfølgelig sikrer en bedre betaling ikke helbredet eller giver et bedre familieliv, men det er da yderst rimeligt, at natarbejderne får en vis økonomisk 'kompensation' for den risiko de udsætter sig for.
Ikke første gang
Man kan selvfølgelig spørge sig selv, hvad det er som får folk til at arbejde om natten. Medens Hans Skov Christensen sover eller hygger sig med overklassen, som er hans daglige omgangskreds, knokler tusindvis af arbejdere for at holde samfundet i gang. Mon ikke forklaringen er, at de er nødt til at gå på arbejdet for at sikre de daglige fornødenheder.
Nu er det ikke første gang, at Hans Skov er ude med riven, og forsøger at lægge op til at ændre indgåede aftaler. Således forsøgte Dansk Industri tidligere at få ret til at placere den normale arbejdstid på alle ugens dage og derved spare genetillægget, der udbetales på søn- og helligdage. En voldgiftkendelse gik arbejdsgiverne imod. Men konstant er de i gang med forsøg på at forringe lønnen i overenskomsterne.
Hans Skov Christensen er en klog mand. Han vil så gerne samarbejde, især når det giver arbejdsgiverne større profit. Ironisk nok er hans samarbejde særligt godt udbygget med Dansk Metal, som i denne uge har holdt kongres i Aalborg. De samarbejder blandt andet, når vi skal stemme om mere EU, der som bekendt undergraver vores overenskomster. Ved afstemningen om den fælles mønt brugte de to organisationer masser af kræfter på at holde fælles informationsmøder, hvor de holdt EU-modstanderne ude. Og senest var der planlagt fælles ja-møder i forbindelse med forfatningstraktaten.
Protest
Det var derfor befriende at høre de mange delegerede på kongressen tage kraftig afstand fra Hans Skov Christensen udtalelser. Det ender vel med, at vi skal gå ned i løn, fordi vi godt kan lide at gå på arbejdet, konstaterede René Stegger fra København. Og mange havde fat i forbundsformanden, fordi han var for længe om at sætte Hans Skov Christensen på plads.
De mange indlæg gjorde heldigvis indtryk på forbundsformanden. Han er også en klog mand. Han var helt enig i den stærke kritik, der kom frem på kongressen, og han håber, at Dansk Industris medlemmer vil sætte Hans Skov Christensen på plads.
Stærkere ville det have været, hvis Thorkild Jensen selv havde gjort det straks, da den tåbelige udtalelse fremkom.
Johnny Laugesen er tidligere formand for Dansk Metal afdeling 12 i København.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278