28 May 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

En tid for helte

En tid for helte

Torsdag, 05. oktober, 2006, 00:00:00

De kampe, der tages i disse dage er helt centrale for vores samfund i dag og i fremtiden

af Ida Risom, formand for 3F`s Ungdom, og Astrid Krag, formand for SF`s Ungdom
'Rigtige velfærdshelte bruger af kommunekassen' - sådan lød overskriften på en politisk analyse fra 3F, der efterhånden er en måned gammel. Analysen beskriver minutiøst, hvordan borgmestre over hele landet forsøger at klare sig udenom det helt store blodbad i fastlæggelsen af de lokale budgetter.
Men med regeringens skattestop, den stramme økonomiske aftale mellem regeringen og Kommunernes Landsforening og regeringens krav om meget lav stigning i kommunernes udgifter til velfærd, står kommunalpolitikere over hele landet med meget få valg - skal der skæres på ældrepleje, folkeskoler eller børnepasning?
Ofte nås konklusionen, at ingen områder kan slippe. Men stadig flere steder sætter man hælene i. Trods udsigt til millionbøder trodser man regeringen og investerer i nye bøger til skolerne, pædagoger til børnene og hjemmehjælp til de ældre. Det er heltemod anno 2006!

Velfærdshelte
Men heltemodet strækker sig i disse uger videre, end vi har set meget, meget længe i Danmark. Rækken af helte omfatter nu også alle dem, der gør oprør mod den velfærds-virkelighed, der falder i hak med de lokale budgetter rundt omkring i landets kommuner i disse dage. Borgmestre og bedsteforældre. Forældre og skolebørn.
Lad dette være en hyldest til de mange tusinde helte, der har sat i aktion rundt omkring i landet de sidste mange dage. Til de titusinder, der var på gaden den 3. oktober rundt omkring i landet til lokale demonstrationer.
Og til de offentligt ansatte, der hver dag må løbe hurtigere og hurtigere, for at få det hele til at hænge sammen trods regeringens store sparekniv.
De viser heltemod, når de protesterer over uholdbare forhold, men i høj grad også når de sørger for, at lille Sara får en god dag i vuggestuen, selvom hun nu selv skal have bleerne og madpakken med. Og når de formår at lægge øre til gamle fru Olsens fortælling om barnebarnets bedrifter, selvom tiden er knap og opgavelisten lang.

Udvikling - ikke afvikling
Lad dette også være en hyldest til de elever og studerende, der som de første sætter hælene i, når de oplever forringelser af deres studievilkår. Deres uddannelse er et samfundsgode, og vi skylder dem alle en tak, at de siger fra, når udviklingen går den forkerte vej.
De kampe, der tages i disse dage er helt centrale for vores samfund i dag og i fremtiden. Den velfærd, vi kæmper for, er en velfærd, som alle mennesker nyder godt af. Det er resultatet af et velfærdssamfund, der har været i konstant udvikling - indtil afviklingen de sidste 5 år har taget til. Men velfærdssamfundet er aldrig kommet dumpende af sig selv. Det er resultatet af almindelige menneskers krav og kampe de sidste hundrede år. Regeringen er i gang med at afvikle den velfærd, vi har kæmpet for i generationer. Det skal ikke lykkes dem! Og debatten om fremtidens velfærd er i gang landet over: Vi vil møde afvikling med krav om udvikling.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


05. okt. 2006 - 00:00   30. aug. 2012 - 12:17

Idekamp