01 Jun 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Public service i centrum

Public service i centrum

Fredag, 27. oktober, 2006, 00:00:00

ARF Multimedier har nu vedtaget nye vedtægter, der vil sikre en fremtidig udvikling, hvor organisationen skal udvikle et fundament med aktive kredse og klubber, der vil styrke dialogen med regionale radio- og tv-stationer

fra Arbejdernes Radio- og Fjernsynsforbund
ARF Multimedier vil en fremtidig udvikling, hvor Public Service kommer i centrum for de elektroniske medier over en bred front.
Vi ser frem til det fremtidige samarbejde med DR og TV2 centralt og regionalt, hvor de danskejede stationer skal producere kvalitets radio og tv for alle, i tæt dialog med lytterne og seerne og deres organisationer.
Vi ser med bekymring på DR's tekniske og økonomiske problemer i forbindelse med udflytningen til DR byen i Ørestad. Politisk skal det sikres, at det ikke får konsekvenser for kvalitet og programudbud.
Vi er modstandere af en privatisering af TV2/Danmark, og den fortsatte økonomisk gunstige udvikling for stationen, med blandt andet etablering af stadigt flere betalingskanaler, gør et sådant skridt overflødigt.
ARF Multimedier har nu vedtaget nye vedtægter, der vil sikre en fremtidig udvikling, hvor organisationen skal udvikle et fundament med aktive kredse og klubber, der vil styrke dialogen med regionale radio- og tv-stationer.
Vi ser frem til et samarbejde med den socialdemokratiske folketingsgruppe, andre organisationer i arbejderbevægelsen, samt med andre almene organisationer.
Vi forpligter os til at se med kritiske bruger-øjne på udviklingen for det digitale sendenet og sikre, at de offentligt ejede radio og tv kanaler bliver tilgodeset i de ledige kanaler.
ARF Multimedier arbejder for at sikre brugerne den bedst mulige demokratiske indflydelse på indhold og udbud af fremtidens elektroniske medier under alle former.

Vedtaget på kongressen den 21. oktober

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


27. okt. 2006 - 00:00   30. aug. 2012 - 12:17

Idekamp