10 Jun 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Arbejdstiden skal ned

Arbejdstiden skal ned

Tirsdag, 13. februar, 2007, 00:00:00

Det er veldokumenteret, at skifteholdsarbejde er belastende for helbredet. Det er også veldokumenteret, at skifteholdsarbejde er socialt belastende

fra HK Privat, Bergske Avistryk
I et moderne samfund kan vi ikke undgå skifteholdsarbejde. I den grafiske branche oplever vi, at der bliver stadig større krav til vores fleksibilitet, samtidig med at man presser tempoet i vejret og skærer bemandingerne ned. Derfor må overenskomsterne træde til og i højere grad kompensere for både de sociale og helbredsmæssige gener.
I enkelte europæiske lande er arbejdstiden på natarbejde nede under 34 timer om ugen, hvilket er industriens niveau i Danmark. Det er disse landes arbejdstider, vi i det økonomisk rige Danmark skal solidarisere os med.
Derfor kræver vi, at de igangværende overenskomstfornyelser fører til en nedsættelse af den ugentlige arbejdstid for skifteholdsarbejdere.
Vi kræver større genetillæg for arbejde på ubekvemme tider og ret til at konvertere disse tillæg til kortere arbejdstid eller ferie.
Vi ønsker ikke at belaste vores helbred med 12 timers vagter om natten, men vil bevare og udvide retten i den grafiske overenskomst til at kræve lokal enighed om arbejdstidens længde og placering.

Vedtaget af 32 grafiske arbejdere den 8. februar

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


13. feb. 2007 - 00:00   30. aug. 2012 - 12:04

Idekamp