Folkeskoleforliget, indgået mellem regeringspartierne, Dansk Folkeparti og Socialdemokraterne, fra juni 2006 stiller krav om udarbejdelse af elevplaner for alle elever i alle fag
fra Frederiksberg Kommunelærerforening
Elevplaner er en ny, obligatorisk opgave. Det fastslår Danmarks Lærerforening og Kommunernes Landsforening i et fælles brev dateret i januar 2007.
På trods af flere opfordringer fra Frederiksberg-lærerne nægter Frederiksberg Kommune fortsat at forhandle om og afsætte de ekstra, nødvendige ressourcer til gennemførelsen, udviklingen, opfølgningen og koordineringen af elevplanerne.
Lærerne på Frederiksberg kræver at:
- Frederiksberg Kommune påtager sig sit ansvar som medlemsorganisation i Kommunernes Landsforening og efter omgående forhandlinger med Frederiksberg Kommunelærerforening afsætter de nødvendige ressourcer til opgaver i forbindelse med elevplaner.
- At Frederiksberg Kommune i dette forår 2007 indgår forhandlinger med Frederiksberg Kommunelærerforening om afsættelse af de nødvendige ressourcer til opgaver i forbindelse med den fremtidige udarbejdelse af elevplanerne.
Vedtaget på generalforsamling 13. marts.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278