Offentlige institutioner kan medvirke til at demonstrere, hvordan private virksomheder kan indføre økologiske madordninger for medarbejderne
af Per Clausen MF, Fødevareordfører for Enhedslisten
Det er dejligt, at Radikale Venstre nu vil fokusere på økologi. Det giver mulighed for en fælles offensiv fra oppositionens side på dette område. Det kræver imidlertid også konkrete initiativer.
Det kunne for eksempel være en differentiering af momsen, sådan at momsen på økologiske produkter nedsættes. Der bør også fokuseres på det offentliges funktion som forbruger.
Staten bør vedtage en forpligtende politik på området, sådan at statslige virksomheder forpligtes til at tilbyde deres medarbejdere og brugerne af de statslige institutioner økologisk mad.
Regeringen må indgå en aftale med Kommunernes Landsforening og Danske Regioner, der sikrer de kommunalt og regionalt ansatte, samt brugerne af kommunale og regionale institutioner et tilbud om økologisk mad.
Der bør oprettes en støtteordning, som giver støtte til offentlige institutioner og virksomheders overgang til økologi.
Et tilbud om økologisk mad vil medvirke til at gøre offentlig ansættelse mere attraktiv og kan på den måde være med til at sikre det offentlige den fornødne arbejdskraft i fremtiden.
Offentlige virksomheder og institutioner kan også medvirke til at demonstrere, hvordan private virksomheder kan indføre økologiske madordninger for medarbejderne.
Samtidig med, at en større offentlig efterspørgsel efter økologi vil medvirke til at give bedre vilkår for de økologiske produkter.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278