09 Jun 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Kendsgerninger der bør mane til eftertanke

Kendsgerninger der bør mane til eftertanke

Fredag, 17. august, 2007, 00:00:00

At regeringen og dens medløbere nu har besluttet at trække de danske soldater hjem, fritager ikke de, der stemte for dansk deltagelse, for deres medskyld i terrorhandlinger

fra Pensionisternes Hobbyklub af 1965
Til regering og Folketing
I forbindelse med markeringen af 60-året for Danmarks befrielse for den nazistiske besættelse i 2005 udtalte statsminister Anders Fogh Rasmussen sin skamfølelse over den samarbejdspolitik, der fra Folketinget og regeringen var blevet ført indtil den 29. august 1943.
Hans udtalelse var samtidig en ros til den indsats, frihedsbevægelsen i løbet af besættelsen havde gennemført, og som betød, at Danmark ved krigsafslutningen blev betragtet som allieret og ikke som medløber for besættelsesmagten.
Da præsident Bush - i strid med FN-beslutninger og folkeretsstridigt - sendte USA`s militær ind over Irak og lod gennemføre terrorbombninger, gjorde han sig skyldig i krigsforbrydelse af værste slags.
De folketingsmedlemmer, der med den mindst mulige margin, stemte for dansk deltagelse i dette overfald, gjorde sig medskyldige i Bushs forbrydelser. Og de soldater, uanset nationalitet, der deltager i den folkeretsstridige besættelse og terror, gør sig automatisk til skydeskiver for den befrielseskamp, irakerne fører mod besættelsesmagten. At der også skydes på danske soldater skyldes alene, at de deltager i besættelsen.
At regeringen og dens medløbere nu har besluttet at trække de danske soldater hjem, fritager ikke de, der stemte for dansk deltagelse, for deres medskyld i de terrorhandlinger, som USA`s præsident foranstaltede.
Vore medlemmer har fra første dag været modstandere af enhver dansk deltagelse i den jagt på olie og andre råstoffer, som er USA`s hovedformål med dets krigsforbrydelser.
11. september gav Bush og hans uforbeholdne tilhængere på den internationale politiske scene en kærkommen anledning til at gennemføre stramninger og indskrænkninger af borgerlige rettigheder, som langt overskrider grænserne for indgreb i et demokratisk retssamfund.
Og USA`s valg af bestemte 'slyngelstater' er mere dikteret af ønsket om at få adgang til landets råstofressourcer end hensynet til, om landet er et 'diktatur eller demokrati'.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


17. aug. 2007 - 00:00   30. aug. 2012 - 12:04

Idekamp