Efter mere end seks år med Claus Hjort Frederiksen som beskæftigelsesminister giver valget nu en chance for at slippe af med ham
af Gustav Bunzel, Landsorganisationen af Arbejdsledige
Ved et sært tilfælde kan vi samtidigt slippe af med den genopstandne socialminister Karen Jespersen, hvis såkaldte aktive sociallovgivning i 90`erne lagde grunden for Fogh-regeringens aktive, åbenlyse og kyniske løntrykkerpolitik.
Ingen aner længere, hvor mange ledige der er, fordi tusinder af borgere, der ikke har arbejde, alligevel ikke tælles som arbejdsløse. Den trods alt faldende ledighed benyttes til at forringe lediges vilkår og omdømme.
Hvis få procent flere på starthjælp kommer i arbejde, taler beskæftigelsesministeren om succes, og glemmer fuldstændigt resten, der må leve i livslammende fattigdom.
Problemet er ikke så meget voksende ulighed, som kun er et spørgsmål om procenter, men fattigdom. Lavindkomst er blevet til fattigdom med de sædvanlige og selvfølgelige konsekvenser.
LA bedriver ikke partipolitik, men må i denne situation gøre opmærksom på følgende: hvis Enhedslisten får lige under to procent af stemmerne 13. november, så vil dette betyde en foræring på to mandater til Fogh.
Det er en forudsætning for at slippe af med Fogh-regeringen, at Enhedslisten når over spærregrænsen.
Her må spørgsmålet om tørklæder eller ikke være helt underordnet. Det er ikke det, man skal stemme for, men regeringens fald.
Nogle frygter så stemmespild. Men den største risiko for stemmespild opstår, hvis Enhedslisten ikke får stemmer nok.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278