05 Jun 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Jørgen Poulsen og nødhjælpskroner

Jørgen Poulsen og nødhjælpskroner

Lørdag, 08. december, 2007, 00:00:00

Ny Alliance vasker deres hænder. De skulle hellere vaske Jørgens Poulsens hænder, som gerne modtager nødhjælpskroner

af Kurt A. Nissen, Slagelse
I følge Røde Kors` hjemmeside er der indgået forlig med tidligere generalsekretær Jørgen Poulsen - der bliver indsat 750.000 kroner på hans pensionsopsparing.
Nu bør folketingsmedlem Jørgen Poulsen give de 750.000 kroner (efter skat) til Røde Kors` nødhjælpsarbejde, så bevarer politikeren Jørgen Poulsen dog lidt troværdighed.
Ellers har han skadet Røde Kors på langt sigt, jeg vil nødigt ud at samle ind til Røde Kors og møde bemærkningerne - nå, er det til Jørgen Poulsens pension?
Jørgen Poulsen har efter min mening selv sagt sin stilling op, i forbindelse med at han blev valgt til Folketinget. Det er indlysende, at Røde Kors ikke kan have en aktiv folketingspolitikker i spidsen for en nødhjælpsorganisation, som skal være neutral, rent partipolitisk.
Ny Alliance vasker deres hænder. De skulle hellere vaske Jørgens Poulsens hænder, som gerne modtager nødhjælpskroner.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


08. dec. 2007 - 00:00   30. aug. 2012 - 12:04

Idekamp