Der er fra 1979 forbud mod salg af krigslegetøj i Sverige, og i Grækenland er der totalt forbud mod markedsføring af krigslegetøj
af Enid Riemenschneider, København
Det traditionelle julegaveræs giver god anledning til at citere den lille artikel om krigslegetøj i Fredsakademiets net-ordbog:
Krigslegetøj er 'alt legetøj, som reflekterer krigsmateriel, det vil sige våben og materiel, som er til for eller fremmer konfliktløsninger med vold, således at man gennem at såre eller at dræbe tilegner sig magt og derved besejrer modparten.
Debatten om krigslegetøj startede under og efter første verdenskrig. Der er tilsyneladende ingen dansk lovgivning om krigslegetøj, men ifølge Forbrugerombudsmandens Nye regler om børn og unge fra 2005, er det i Danmark `forbudt at benytte voldelige virkemidler i reklamer for krigslegetøj til drenge`.
Der er fra 1979 forbud mod salg af krigslegetøj i Sverige, og i Grækenland er der totalt forbud mod markedsføring af krigslegetøj.'
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278