13 Jul 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Forsat kamp mod boligspekulationen i 2008

Forsat kamp mod boligspekulationen i 2008

Fredag, 04. januar, 2008, 00:00:00

Et borgerligt Danmark er ingen garanti for en civiliseret fremtid

af Per Benny Paulsen, formand for Aktive Lejere, Esbjerg
Regeringens religiøse korstog og privatiseringsfeber af de 520.000 almennyttige boliger og af offentlige ejede beboelseslejemål er ikke sat i stå, men er igen blev overskygget af de mange milliarder i værdistigninger og friværdier, som ejerboligtagerne sover sig til og som unddrages beskatning.
Privatiseringen er helt efter EU's målsætning, men priserne på boligmarkedet viser, at politikerne og EU var fulde af løgn, da de lovede os prisstabilitet i EU som ét grundlæggende princip.
Det er lykkedes også regeringen ved en af de præsteklædte domstole at bøje retten med et knebent flertal og få godkendt den grundlovsstridige tvangsekspropriation og privatisering af de almennyttige lejeres kollektive ejendomsret og indgrebet i foreningsretten.
Men selv Jeppe på Bjerget kan vurdere, at politikerne har et uforskammet misbrugsproblem, når de samtidig har stjålet lejernes penge i Landsbyggefonden, og man forstår, at der skal flyttes hegnspæle og gennemføres opsætning af terrorhegn.
Samtidig tier det borgerlige pressemonopol om bagmændene bag boligspekulationen, og som et andet tysk kancelli fremviser man uopsættelige tirader af ord og billeder om, hvordan folk kan tilegne sig drømmeværdier. Men regeringens dømmekraft er overladt til private boligspekulanter og grå pengemænd, der nyder stor prestige på et spekulativt marked.
Derfor forsætter de med at tilpasse Danmark til EU ved at frasælge fæ og folk til udenlandske spekulanter, medens lokalregeringen blot skal sørge for terrorsikring og andet militært isenkram.
Men befolkningen og lejerne skal finde sig i at blive snydt som fæstebønder og trælle i rentekapitalens edderkoppespind. Et borgerligt Danmark er ingen garanti for en civiliseret fremtid.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


04. jan. 2008 - 00:00   30. aug. 2012 - 12:04

Idekamp