29 May 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Forsvar retssikkerheden

Forsvar retssikkerheden

Tirsdag, 05. februar, 2008, 00:00:00

Enhedslisten vil derfor kraftigt opfordre SF`s hovedbestyrelse til ikke at acceptere en afskaffelse af retsforbeholdet, da det vil underminere folketingets mulighed for en demokratisk kontrol og reel debat om tiltag, som har betydning for borgernes rettigheder

fra Enhedslistens Hovedbestyrelse
I en tid, hvor uligheden både nationalt og globalt er stigende, og hvor der stilles stadig færre spørgsmål til den nyliberalistiske logik, spilles der i stadig højere grad på politik baseret på frygt.
Siden den 11. september 2001 har krigen mod terror spillet en afgørende rolle for at fjerne fokus på grundlæggende modsætninger i samfundet.
Men problemet er ikke isoleret til kampen mod terror. Dagligt ser vi, at udlændinge og kriminelle gøres til syndebukke, samtidig med at vi oplever retspolitiske stramninger og forringelser, som truer borgernes retssikkerhed.
Det er en farlig udvikling, netop fordi retspolitikken udgør kernen i reguleringen af forholdet mellem borgernes frihedsrettigheder og statens sikkerhed. De seneste år har EU`s retspolitiske tiltag entydigt handlet om at give politi- og retsmyndigheder flere beføjelser på bekostning af borgernes retssikkerhed.
Det har vi set med den stærkt kritisable terrorlovgivning, øget overvågning og flere beføjelser til magtanvendelse og til efterretningstjenesterne.
I en situation, hvor borgerrettigheder er truet både nationalt og internationalt, og hvor enkelte EU-lande er begyndt at frasige sig forpligtelsen til at overholde menneskerettighederne, er det afgørende at sikre en grundig demokratisk kontrol med nye retspolitiske tiltag.
En sådan kontrol frasiger man sig reelt ved en ophævelse af retsforbeholdet i en situation, hvor man med Lissabon-traktaten arbejder på at gøre politi- og retssamarbejdet overstatsligt.
Enhedslisten vil derfor kraftigt opfordre SF`s hovedbestyrelse til ikke at acceptere en afskaffelse af retsforbeholdet, da det vil underminere folketingets mulighed for en demokratisk kontrol og reel debat om tiltag, som har betydning for borgernes rettigheder.
Vedtaget den 2. februar

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


05. feb. 2008 - 00:00   30. aug. 2012 - 12:04

Idekamp