Det ser ud som om at Team Danmark er blevet en bøf i en Wopper. Vore atleter skal både promovere junkfood og junkdemokrati
Junkfood og junkdemokratiVi skyder det nye år i gang med et dejligt gensyn med Big Tasty Bacon. Forkæl dig selv med et ekstra Twist af bacon. Sådan lyder det lokkende slogan fra McDonald`s.
Det kunne de ikke stå for i Team Danmark (TDK). Derfor har TDK indgået en aftale, der gør McDonald`s til hovedsponsor frem til 2010.
Burgerkæden skal lægger to millioner kroner. på bordet om året. Derudover skal McDonald`s betale en krone for hver solgt Team Danmark-menu. De vil blive solgt i en periode på tre måneder omkring OL.
Atlet med burger
Team Danmark-menuen kommer til at bestå af en fiberholdig burgerbolle med kylling, serveret med frugt eller grønt samt vand eller juice.
Vore fremmeste håndplukkede atleter skal føre McDonald`s frem i verden. Det kan undre, at Team Danmark ikke kan se problemerne i makkerskabet med McDonald`s, der af mange opfattes som junkfood til fede børn. Ved at blive båret frem af vore fremmeste atleter har McDonald`s pludselig fået stemplet - supersundt!
Team Danmark argumenterer ofte med, at de fremavler rollemodeller for børn og unge. Nu får de så at vide - med hele Team Danmarks prestige i ryggen - at rollemodeller er til Big Tasty Bacon og Cola.
Burger med atlet
Og, er der noget, der er mere forbundet med USA- globale koncerner, end McDonald`s.
Burgerkæden har mere end 30.000 restauranter, der serverer mere end 50 millioner måltider i 119 lande hver dag? Vore olympiske rollemodeller får æren af at servere Big Tasty Bacon for kineserne. De skal smage den frie verden, skal de.
Frihed ligger også Folketingets partier på sinde. SF, Enhedslisten, De Radikale samt flere ønsker ikke, at Danmark skal være officielt repræsenteret på grund af de demokratiske forhold i Kina. Så er det da godt vores atleter kan gemme sig bag McDonald`s Big Tasty Bacon. Det virker mindre officielt, kan man sige.
Jo der mangler demokratisk dybde i Kina. Men - hvis OL fandt sted i USA, hvad så? USA mangler også demokrati. Valgsystemet er baseret på the winner takes it all.
Alle kan stille op, hvis de kan rejse en milliard. I umindelige tider har det været et valg mellem demokrater og republikanere, svarende til et valg mellem Venstre og Nå Alliance.
USA wopper
Krige og øvrigt magtarrogant skørlevned har bragt USA`s og verdens økonomi ind i en krise, der kan udvikle sig voldsomt. Bush og hans venner i koncernerne benytter fraværet af demokrati til at fylde de i forvejen fede lommer.
McDonald`s har en global strategi med fokus på sport. Koncernen har været top-sponsor ved flere OL og andre sportsbegivenheder. Ved vinterlegene i Torino i 2006 var McDonald`s Top-partner og stod for den officielle restaurant i Torino.
Det ser ud som om at Team Danmark er blevet en bøf i en Wopper. Vore atleter skal både promovere junkfood og junkdemokrati.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278