Danmark bør gøre som Irland - og holde folkeafstemning om den ny traktat
fra Folkebevægelsen mod EU`s forretningsudvalg
Irlands regering har lovet de irske vælgere, at der bliver en folkeafstemning i Irland om EU`s nye traktatforslag: Lissabon-traktaten.
Trods den danske befolknings ønske om en folkeafstemning har den danske regering indtil videre modsat sig en folkeafstemning med argumentet, at der ikke er suverænitetsafgivelse.
I Irland er man nået til en anden konklusion. Der er den officielle holdning, at der er tale om suverænitetsafgivelse, især inden for udenrigspolitikken. Irlands kommende folkeafstemning er derfor et levende bevis på, at der er tale om suverænitetsafgivelse.
Danmark bør derfor gøre som Irland. Danmark bør afholde en folkeafstemning om Lissabon-traktaten. Internationalt samarbejde er intet værd, hvis befolkningen kobles fra.
Vedtaget den 24. februar
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278