22 May 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Energiafgifterne

Energiafgifterne

Lørdag, 06. september, 2008, 00:00:00

DONG har for eksempel i København omlagt betalingen for el, sådan at forbrugere med et lille forbrug har fået markante prisstigninger

af Per Clausen MF, energiordfører for Enhedslisten, Aalborg
De stigende energipriser rammer de økonomisk dårligt stillede danskere hårdt.
Enhedslisten fremsætter derfor et forslag om en omlægning af energiafgifterne, sådan at de nedsættes for forbrugere med et lavt forbrug og sættes op for forbrugere med et højt forbrug. Det kan ske ved indførelsen af et grønt bundfradrag.
De økonomisk dårligt stillede er i forvejen hårdt ramt af stigende fødevarepriser, og DONG har for eksempel i København omlagt betalingen for el, sådan at forbrugere med et lille forbrug har fået markante prisstigninger. Derfor er det nødvendigt med en ændret afgiftsstruktur.
En sådan omlægning af energiafgifterne vil både klimapolitisk og socialt være perspektivrigt. Det er hverken den enlige forsørger eller pensionisten, som bor i en lille lejlighed, som skal rammes af energiafgifter.
Vi forventer derfor opbakning til vores forslag fra resten af oppositionen og håber, at vi på den måde kan lægge et pres på Dansk Folkeparti, sådan at vi kan komme i gang med denne nødvendige omlægning.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


06. sep. 2008 - 00:00   30. aug. 2012 - 12:04

Idekamp