20 May 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Katyn - en sovjetisk forbrydelse

Katyn - en sovjetisk forbrydelse

Tirsdag, 10. februar, 2009, 00:00:00

For at få et sandt billede, må man have begge sider med

af Eigil Nielsen, Frederiksværk
I en anmeldelse af filmen 'Katyn' her i bladet (den 3. februar) søger Anette Nielsen, så vidt jeg kan se, at så tvivl om, hvem der egentlig stod bag nedskydningen af mange tusinde polske officerer i Katyn-skovene.
Hun henviser i denne forbindelse til Kai Moltkes bog 'Bag kulisserne', der bringer citater af Josef Goebbels, der godt kan forstås som en tysk indrømmelse af, at det var dem, der skød de polske officerer.
Det er helt forståeligt, at Kai Moltke - ligesom de fleste af os kommunister - nægtede at erkende, at Sovjetunionen kunne stå for en sådan forbrydelse.
Jeg tror imidlertid, at det var før 1990, at jeg i en sovjetisk avis læste, at det af åbnede arkiver fremgik, at det var Sovjetunionen, der udførte de nævnte nedskydninger. Så det bør der ikke nu være nogen tvivl om.
Indrømmelserne kom i den periode, hvor Gorbatjov bestræbte sig på at åbne de hidtil lukkede arkiver med henblik på at nå frem til sandheden om, hvad der egentlig skete i Sovjetunionen under Stalins ledelse.
Stalins forbrydelser omfattede jo også hundredtusinder af gode sovjetborgere. Der er al mulig grund til at nå til en erkendelse heraf.
Det rokker ikke ved, at Sovjetunionen under Stalins ledelse blev en internationale stormagt, og at befolkningen kunne nyde godt af voksende velstand og et højt kulturelt niveau. Men for at få et sandt billede, må man have begge sider med!
Jeg kan have lyst til at henvise til Anatolij Rybakovs bog 'Børn af Arbat', der for mange år siden er udgivet på dansk. Den beskriver i litterær form den periode, og Rybakovs senere selvbiografi viser, at bogens handling i høj grad hviler på hans selvoplevelser.
Der var meget i den periode, en person med en kommunistisk moral måtte tage afstand fra!

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


10. feb. 2009 - 00:00   30. aug. 2012 - 12:04

Idekamp