Hvis man ser hele indslaget i sammenhæng, er det en direkte påfaldende udeladelse
fra Christian Tastrup, Horbelev
Til journalist og studievært Lene Johansen.
Kære Lene Johansen. Du var den 18. februar bestyrer af den tidlige Deadline. Folketingets håndtering af den økonomiske krise var hovedhistorien.
Mens Bent Stuckert i sin reportage fra Christiansborg udmærket kunne finde ud af at inkludere Enhedslisten i oppositionen i sin dækning af den økonomiske krise i folketingssammenhæng, synes du ikke at kunne udtale ordet; du forsøgte end ikke.
Hvis man ser hele indslaget i sammenhæng, er det en direkte påfaldende udeladelse.
Enhedslisten har energisk markeret sig i denne debat - også fra Folketingets talerstol - samt samarbejdet med de øvrige oppositionspartier om forslag.
Jeg er en opmærksom tv-seer, når det drejer sig om nyheder, og er derfor udmærket klar over, at du ikke ligefrem er en varm tilhænger af liste Ø. Det har jeg ikke noget problem med.
Men er det ikke en af juvelerne i journalisternes professionelle tilgang, at man dækker alsidigt uden at hyppe egne kartofler - i hvert fald i Danmarks Radio?
Enhedslisten er trods alt valgt ind i Folketinget og med SF`s højredrejning bliver partiet svært at overse i det politiske liv fremover.
Slip nu din modvilje mod e-ordet.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278