Inden Raul Castro blev præsident var han forsvarsminister og i 1990`erne reformerede han de mange industri- og landbrugsvirksomheder, som hører under forsvarsministeriet. De reformer har dannet skole
af Sven-Erik Simonsen
Det udløser en del spekulation i medierne, at Cubas statsråd på anbefaling af præsident Raul Castro har foretaget en række markante ændringer i regeringen. Mange ministre er blevet erstattet af ny folk og et par ministerier er blevet nedlagt.
Der er imidlertid ikke noget der tyder på, at der er tale om en forandring, som har politiske undertoner eller konsekvenser. Der er da også en række iagttagere, som konkluderer, at det er en administrativ reform, som allerede blev annonceret i februar måned sidste år, da Raœl Castro blev valgt til landets præsident.
I sin tiltrædelsestale den 24. februar sagde præsidenten, at der var behov for at forbedre administrationen og landets institutioner.
To kendte går af
De fleste afgåede og også de nyudnævnte ministre er ukendte uden for Cuba. Dog med nogle undtagelser. Mest overraskende er det nok, at Cubas dynamiske udenrigsminister på 43 år, Felipe Perez Roque, er blevet udskiftet med den hidtidige viceudenrigsminister Bruno Rodriguez.
Rodriguez har for blot et par uger siden høstet en stor politisk og moralsk sejr til Cuba. FN`s menneskerettighedsråd har med overvældende flertal anerkendt Cubas resultater med at sikre menneskerettighederne både hjemme i Cuba og bidrage hertil ude i verden. Bruno Rodriguez havde ansvaret for Cubas forbindelser til FN og menneskerettighedsrådet.
Det er ikke oplyst, hvilke opgaver Roque skal bestride fremover, men der er i meddelelsen fra Cubas Statsråd intet, der antyder at Roques afgang skyldes noget negativt.
Det samme gælder med hensyn til Carlos Lage, der hidtil har været 'sekretær for ministerrådet', der er det nærmeste man kommer en premierminister i Cuba. Lage har bestridt sekretærposten i over 15 år og anerkendes for sin centrale rolle i gennemførelsen af de reformer, som sikrede socialismen og reddede Cuba ud af den økonomiske nedtur i starten af 1990`erne.
Lage blev i februar måned sidste år valgt som Cubas anden vicepræsident en post som han tilsyneladende fortsætter med at bestride.
En effektiv præsident
Inden Raul Castro blev præsident var han forsvarsminister og i 1990`erne reformerede han de mange industri- og landbrugsvirksomheder, som hører under forsvarsministeriet. De virksomhedsreformer, som han iværksatte, har dannet skole i resten af samfundet. De er kendetegnet ved organisatorisk effektivitet og en høj grad af uddelegering af ansvar samt en blanding af kontrol med og belønning af at ansvaret bliver taget.
Regeringsreformen i Cuba bærer også det præg.
Sukker- og landbrugsministeriet lægges sammen under én minister. Det er logisk i forlængelse af, at sukkeret spiller en mindre rolle i Cuba i dag, og at mange af de tidligere sukkerarealer i dag omlægges til øget fødevareproduktion, der har topprioritet i Cuba.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278