Mange danskere med MCS (duft- og kemikalieoverfølsomhed) bliver ekstra syge af at gå til lægen eller af at være indlagt på de danske sygehuse
af Anker L. Warncke, formand for MCS-Foreningen (Foreningen for Duft- og Kemikalieoverfølsomme)
Ikke på grund af den sygdom, de bliver behandlet for, men fordi deres MCS bliver forværret af duftende læger, sygeplejersker eller andre ansatte, eller af parfumerede rengøringsmidler, duftblokke på toiletterne eller af duftende blomster, samt os fra stearinlys.
I det lys glæder MCS Foreningen - Danmarks største patientforening for duft- og kemikalieoverfølsomme - sig nu over, at partier i begge sider af folketingssalen nu ser ud til at gå ind i sundhedsdebatten omkring unødvendige dufte og kemikalier i vores hverdag.
MCS Foreningen har haft konstruktive møder med sundhedspolitisk ordfører Liselott Blixt (DF), og i foreningens nyeste medlemsblad skriver forbrugerordfører Pia Olsen Dyhr (SF), at partiet vil arbejde for en generel duftpolitik i sundhedsvæsnet, samt et forbud mod duft-reklame, for eksempel så det ikke bliver tilladt for supermarkeder at dufte af friskbagt brød, selvom der aldrig har været bagt en eneste bolle i butikken.
I MCS Foreningen er vi glade for den øgede politiske fokus på unødvendige dufte og kemikalier i danskernes hverdag, og vi håber på, at også partierne i mellem SF og DF vil tilslutte sig kampen mod unødvendige dufte og kemikalier i vores hverdag og udarbejde en duftpolitik for sundhedsvæsenet samt for relevante offentlige kontorer og daginstitutioner.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278