12 Mar 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Folkebevægelsen skal samle bredt mod EU

Folkebevægelsen skal samle bredt mod EU

Torsdag, 30. juli, 2009, 00:00:00

Folkebevægelsen har et dejligt valggrundlag, som jeg glæder mig meget over, at også Retsforbundet og mange andre borgerlige kan gå fuldt ind for

af Jørgen Manniche, Helsingør
Jeg er medlem af både Folkebevægelsen og Enhedslisten.
Via Enhedslisten med mere vil jeg godt gøre EU langt rødere, men via Folkebevægelsen vil jeg styrke kampen mod EU`s form for internationalt samarbejde med dens 'vi alene kører klatten sammen de store kapitalejere-politik'.
Ufolkeligt baserede unioner har det med at kollapse før eller siden, og trods hele maskineriet er EU nok i farezonen.
Dog ønsker jeg, at Søren Søndergaard og co. i EU bruger EU-systemet til relevante sager, nu vælgerne ikke altid har stablet et officielt og kraftigt alternativ på benene. Til for eksempel at sige fra til associeringsaftaler med Israel og regeringen på Sri Lanka eller til at fremme et godt klima eller helt andre arbejdsmarkedsregler og en retfærdig handel.
EU fremmer kulturmøder, uddannelser med mere over grænsen hos eliten. Folkebevægelsen skal prøve at sikre en mere folkelig politik, men naturligvis især søge samarbejde med grænseo-verskridende projekter uden for EU.
Og vi skal arbejde for at sikre, at ideer bliver drøftet i befolkningerne før de kommer ind i beslutningskredsene. Vi skal arbejde for nedrustning og for, at freden får sin naturlige dynamik, energi og løsningsevne via fredelige midler. Vi skal modar-be jde lobbyisme og føre demokratiet nede fra ind i det internationale samarbejde.
Danmark vil gå enegang i EU i asylpolitik. EU skal slet ikke bestemme alt, men Folkebevægelsen skal arbejde for medmenneskelighed og anstændighed både i Danmark og EU.
Folkebevægelsen skal således både arbejde aktivt imod EU og inden for EU som for at fremme samarbejde med internationale instanser uden for EU. Det bliver vigtigt fremover at lancere Folkebevægelsen mod EU lidt anderledes end hidtil og begejstre flere kredse, anno 2009.
Jeg er ganske imod det blå Europa, men fri mig også for et rødt Europa baseret på EU`s centralisme. Folkebevægelsen har et dejligt valggrundlag, som jeg glæder mig meget over, at også Retsforbundet og mange andre borgerlige kan gå fuldt ind for.
Jeg håber på visse ændringer i arbejdsgrundlaget ud fra ovenstående, og håber bestemt ikke, at nogle springer fra. Tværtimod må vi bruge valgresultaterne og forny arbejdet for en anden forpligtende sameksistens, hvor landene også tør selv.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


30. jul. 2009 - 00:00   30. aug. 2012 - 12:04

Idekamp