09 Mar 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Tanker ved støttekoncerten

Tanker ved støttekoncerten

Tirsdag, 25. august, 2009, 00:00:00

Danmark var et land, hvor næstekærlighed og medmenneskelighed var i højsædet

af Peter Mikkelsen, Rødovre
Ved tirsdagens støttekoncert (den 11. august) for de udviste irakere i Brorsonkirken kom jeg til at tænke på, at jeg for cirka 40 år siden i folkeskolens 5. klasse sammen med tre klassekammerater skrev en opgave om FN og menneskerettighederne.
Jeg husker opgaven som et digert værk med megen afskrift, men på et punkt gik vi udover det forventede. Vi undersøgte hvilke lande, der ikke overholdt menneskerettighederne.
Vi kikkede ikke på Danmark. Danmark var et land, hvor næstekærlighed og medmenneskelighed var i højsædet.
Når jeg så 40 år efter står til støttekoncert på Rådhuspladsen i København og oplever, at mine kilder fra dengang tager afstand fra det danske Folketings - minus den yderste venstrefløj - udvisning af irakerne i Brorsonkirken, så tænker jeg:
Hvad sker der for os, Danmark?

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


25. aug. 2009 - 00:00   30. aug. 2012 - 12:04

Idekamp