02 Mar 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Specialister uden sund fornuft

Specialister uden sund fornuft

Torsdag, 15. oktober, 2009, 00:00:00

At afskaffe efterlønnen og hæve pensionsalderen kan vel reelt ikke give én eneste arbejdsplads - det er noget teoretisk sludder

af Egon Geertsen, Tryghedspartiet
Danmark er rykket fra en sjette til en 11. plads på listen over verdens mest velstillede lande. Det er bemærkelsesværdigt, at udviklingen er sket i en periode, hvor der er en opfattelse af, at Danmark har klaret sig godt.
Udviklingen i Danmarks velstandsplacering skal ses i lyset af, at vi har haft den femte laveste vækst i BNP i perioden i OECD. Fik vi vækst som i OECD-området, ville det løfte velstanden per familie med 45.000 kroner.
Det påstås af mange økonomer (blandt andet af cheføkonom Mads Lundby Hansen fra den liberale tænketank Cepos), at hæves pensionsalderen, og afskaffes efterlønnen, vil det give en stigning på 195.000 på beskæftigelsen.
At afskaffe efterlønnen og hæve pensionsalderen kan vel reelt ikke give én eneste arbejdsplads - det er noget teoretisk sludder. At tiltrække udenlandsk arbejdskraft kan måske være en god idé, men vi har selv meget god arbejdskraft gående ledig.
Specialister kommer med det rene sludder, kører banker i grus, for eksempel Roskilde Bank, og på fallittens rand: Danske Bank. Man mangler simpelthen sund fornuft. Og ikke nok med det, ledelsen i Danske Bank bliver siddende.
Som situationen er - og som den vil være i mange år - er det eneste der hjælper at få mere købekraft ud til den fattigste del af folket - herunder pensionister, syge, efterlønnere, handicappede og andre svage.
De mere velstillede vil ofte bruge deres penge i udlandet eller til dyre udenlandske varer. De fattigste vil for det meste købe almindelige dagligdags varer til livets ophold. Mange sidder i dag direkte og sulter - og flere vil komme til det.
Tryghedspartiet (TP) kræver derfor, at førnævnte grupper alle skal have mindst 20.000 kroner per måned. Reelt vil det ikke komme til at koste staten noget, se mere på www.tryghedspartiet.dk. Arbejdsløse skal trækkes 2000 kroner hver gang per måned, hver gang man nægter at tage et relevant arbejde.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


15. okt. 2009 - 00:00   30. aug. 2012 - 12:04

Idekamp