21 Feb 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Terrorbekæmpelsens absurditeter

Terrorbekæmpelsens absurditeter

Lørdag, 20. februar, 2010, 00:00:00

Al denne logning koster en mindre formue og fylder enormt på diverse servere rundt omkring - skønnet 82.000 poster om hver eneste dansker

af Ditlev V. Petersen, Mørke
For mere end et år siden, var der en Venstre-mand, vistnok i Århus-området, der ville betale sit medlemskontingent på posthuset.
Han blev afkrævet legitimation, da man jo gerne skulle sikre sig, at han ikke var i færd med at overføre penge til terrorister. Lidt af et pletskud fra sikkerhedsfolkenes side. Han var selvfølgelig rystet og krævede det stoppet.
Da jeg for et år siden indbetalte 500 kroner til Horserød-Stutthof-foreningen, på skumleste vis mærket 'PFLP', blev jeg ikke afkrævet legitimation. I stedet kunne jeg aflevere et girokort med håndskrevet afsender, der var en ældre landsbylæge værdig.
Nu meldte foreningen selv 'forholdet' til justitsministeren, det var jo meningen med det hele. Nu kan jeg så glæde mig over, at internetudbyderne pænt logger 'konvolutten' til dette læserbrev, hvormed PET måske engang kan bevise, at jeg også skrev det.
Det kan de ikke, hvis jeg sender det med posten.
Al denne logning af 'konvolutter' og besøgte adresser på WorldWideWeb, som vi alle sammen (næsten da!) er underlagt, koster en mindre formue for forbrugerne og fylder enormt på diverse servere rundt omkring. Skønnet 82.000 poster om hver eneste dansker.
Er det så der Einsatz værd? Det har givet anledning til lidt over 3000 tilfælde af aflytninger, hvor man af gode grunde må have haft en mistanke i forvejen. Det har givet pote i 134 tilfælde i 2008, mest vendt mod chat sites (mon det er pædofile?).
Hvis man virkelig havde skumle planer, ville man enten drukne i mængden (de kontrollerer os givetvis med andre metoder end telelogning) eller kunne tørre mistanken af på uloggede eller ubeskyttede trådløse netværk.
Man kan også skjule sig for den primære mistanke ved at sløre sine spor på nettet med TOR eller gemen kryptering. Det kræver blot, at man er mere smart end PET.
Og hvis PET er lige så smart, som ledelsen i Forsvarskommandoen tilsyneladende var det, så er der frit slag - for alle andre end dem, der sender læserbreve til Arbejderen.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


20. feb. 2010 - 00:00   30. aug. 2012 - 12:04

Idekamp