Jeg har sagt, at jeg er glad for, at udfordringsretten bliver brugt. På den måde kan vi høste nogle erfaringer, som vi kan få glæde af i fremtiden.
I Arbejderen den 29. april kan man læse, at jeg efter sigende opfordrer kommunerne til at bryde reglerne og putte flere elever i klasserne. Hvor journalisten har det fra, ved jeg ikke.
Jeg har sagt, at jeg er glad for, at udfordringsretten bliver brugt. På den måde kan vi høste nogle erfaringer, som vi kan få glæde af i fremtiden. Jeg har også understreget, at hvis en kommune skal have dispensation til at oprette klasser med mere end 28 elever, skal der være en pædagogisk årsag.
Undervisningens kvalitet og antallet af elever i en klasse hænger ikke nødvendigvis sammen. Nogle skoler kan se pædagogiske fordele ved større klasser. Med udfordringsretten kan kommunerne søge om at blive fritaget fra nogle af folkeskolelovens regler på forsøgsbasis – for eksempel i forhold til klassestørrelser.
Journalister er i øvrigt altid velkomne til at ringe til mig, hvis de ønsker en kommentar til en sag.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278