Regeringen har med »genopretningsplanen« erklæret krig mod de unge, de ledige, fagbevægelsen og den danske model.
fra Anlægs- og bygningsarbejdernes landsbranchemøde
Den borgerlige regering og Dansk Folkeparti har i otte år redet på en bølge af højkonjunktur.
Partierne har gentagne gange givet skattelettelser til de rigeste. Nu står det danske samfund i en historisk alvorlig krise. Antallet af arbejdsløse er eksploderet siden sommeren 2008, og det er især gået hårdt ud over de ansatte på bygge- og anlægsområdet.
Skattestop, ufinansierede skattelettelser og forfejlet krisestyring har forværret situationen. Regeringen har igen og igen forpasset mulighederne for at sætte gang i væksten og skabe arbejdspladser i Danmark.
Fingrene væk fra dag-penge og efterløn!
Regeringen har med »genopretningsplanen« erklæret krig mod de unge, de ledige, fagbevægelsen og den danske model.
Retten til dagpenge halveres fra fire til to år. Lærlinge på skolepraktik får deres ydelse halveret og mister retten til feriepenge. Der foretages en række alvorlige stramninger på voksenuddannelsesområdet, som vil reducere mulighederne for efteruddannelse.
De arbejdsløse i Danmark rammes dobbelt: Først mister de deres arbejde på grund af regeringens mangelfulde politik. Dernæst betaler de med kortere dagpengeperiode, forlænget genoptjeningsperiode, ændret beregningsgrundlag og lavere fradrag på fagforeningskontingentet. Efterlønnen trues. Arbejdsløse tvinges som løntrykkere i gratis aktivering og fjerner dermed reelle jobs.
Det er de borgerliges vej for Danmark. Det er en uretfærdig og uholdbar løsning. I stedet bør der gives bedre muligheder for relevant efteruddannelse, og dagpengene skal hæves med efterslæbet på 25 procent. Vi kræver rigtige jobs.
Vi kræver arbejde på lige vilkår
Vi har gennem flere år set talrige eksempler på, at udenlandske arbejdere har arbejdet til lønninger og arbejdsvilkår langt fra de danske overenskomster og under elendige arbejdsmiljøforhold.
Den slags ønsker vi ikke at se på det danske arbejdsmarked. Udenlandske arbejdere skal være her på samme vilkår som danske arbejdere og betale skat på lige vilkår. Derfor kræver vi øget myndighedskontrol.
Vi vil bekæmpe de uanstændige arbejdsgivere, der ansætter udlændinge til dumping-lønninger. Samtidig sendes de danske lønmodtagere hjem med en fyreseddel.
Hovedentreprenøren, der bruger løndumping i sine projekter, udkonkurrerer ansvarlige virksomheder. Det skal være slut. Det betyder manglende skat og øgede udgifter til understøttelse. Det er en undergravning af vores velfærdssamfund.
Vi kræver gang i beskæftigelsen
Hver gang det offentlige skal have bygget en skole, renoveret et plejehjem eller udbygget infrastrukturen skal kontrakten indeholde en social klausul. Den skal sikre, at både hoved- og underentreprenører, der byder på opgaverne, skal ansætte folk på danske løn- og arbejdsvilkår og sikre uddannelsespladser.
Vi anerkender, at Socialdemokraterne, SF og Enhedslisten sammen med arbejdsmarkedets parter vil sikre, at ingen arbejdsgivere kan slippe af sted med at ansætte arme-ben-firmaer, der bryder med de danske løn- og ansættelsesforhold.
Bygningsarbejderne i Danmark tager imod arbejderpartiernes fremstrakte hånd. De har tilsammen de ideer, der kan sætte gang i hjulene samt sikre og udbygge velfærdssamfundet. Husk: At uddannelse, viden og forskning er Danmarks grundstof.
Vi kræver valg nu.
Vedtaget af 231 tillidsmænd fra 3F forsamlet til anlægs- og bygningsarbejdernes årlige landsbranchemøde i Horsens den 29. og 30. maj.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via
![](https://arbejderen.dk/sites/default/files/mobile_pay_arb.png)
87278