af Jens Peter Lauge Giversen, Sønderborg
De senste ugers forhandlinger på Christiansborg leder tankerne i flere retninger.
Robin Hood tog fra de rige og gav til de fattige. Men Danmarks regering tager fra de fattige og giver til de rige. Først var det skattelettelse til de rige. Det er jo dem, der ved det kommende valg skal sikre, at regeringen kan fortsætte.
Og nu fastfrysning af pensioner og dagpenge, samt afkortning af dagpengeperioden i en tid, hvor der ikke er mulighed for at finde arbejde. Det er ikke ret mange år siden, vi så et lignende ødelæggelsesværk i New Zealand.
Eller for at kigge lidt længere tilbage: Det ligner noget af politiken i Det tredie Rige i 1930’rne, hvor arbejdernes lovfæstede rettigheder blev alvorligt stækkede.
Det er på høje tid, at danske vælgere vågner op. Ved de seneste folketingsvalg var valgdeltagelsen for lav. Ved det næste valg må alle vælgere bruge deres stemmeret, så Folketinget kan få en bedre sammensætning!
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via
![](https://arbejderen.dk/sites/default/files/mobile_pay_arb.png)
87278