Når man taler om klimakommune, er det ikke kun hvad det offentlige bidrager med i forureningen, men også hvad vi borgere bidrager med, såvel som private virksomheder.
![](http://old2010.arbejderen.dk/sites/arbejderen.dk/files/imagecache/aef_image_story_image_example/imagecache/aef_image_original_format/09A-debat-vogel-120.jpg)
af Jan Vogel, Venslev
Det er med interesse, at jeg har set læserbrev fra socialdemokraterne i Frederikssund kommune, om at reducere CO2-udslippet med to procent årligt i kommunen, en klog og nødvendig beslutning, hvis vi skal redde livet på vores jord.
I indlægget nævnes også besparelse på transporten. Når socialdemokraterne og SF har skåret ned på vores nødvendige kollektive befordring i kommunen, kan man godt sige, at der er reduceret i CO2-udslippet her, men hvis man modregner den øgede privatbilisme, er jeg sikker på, at det ikke vil føre til et fald i forureningen, tværtimod vil nedskæringen føre til flere biler og mere CO2, end vi kender i dag.
Det lyder lidt hult, når byrådet så gerne vil blive en såkaldt klimakommune.
Når man taler om klimakommune, er det ikke kun hvad det offentlige bidrager med i forureningen, men også hvad vi borgere bidrager med, såvel som private virksomheder.
Derfor burde S og SF se på, om de netop besluttede nedskæringer på vores kollektive befordring skal ændres, således at vi også her, kan være en del af en klimakommune, og i overensstemmelse med de to partiers politik på området.
Jeg er opmærksom på, at vores borgerlige regering og Dansk Folkeparti, næsten har fjernet virkningerne af bloktilskuddet på den kollektive befordring, dels ved indførelse af moms, og stor besparelse på de generelle tilskud.
Til regeringens undskyldning kan siges, at EU samtidig ønsker, at markedsgøre vores kollektive befordring, og her er regeringen og oppositionen enige om at følge EU. Fordi det er EU, behøver det ikke at være den bedste løsning, vi kan måske selv have fundet en bedre løsning
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via
![](https://arbejderen.dk/sites/default/files/mobile_pay_arb.png)
87278