11 Feb 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Dansk svineproduktion ruinerer os

Dansk svineproduktion ruinerer os

Lørdag, 04. september, 2010, 10:37:21

Det koster tre til fem kilo protein at producere et kilo svinekød. Derudover bruges 10-15.000 liter rent grundvand per produceret kilo.

Dansk svineproduktion ruinerer os
Danishmeat.dk
Officielt slagtes årligt mere end 26 millioner svin, og det giver alvorlige problemer for et lille land på kun godt 40.000 kvadratkilometer

af Holger Øster Mortensen, Odder

Danmark er det land, der eksporterer mest svinekød til den øvrige verden. Især til rige forbrugere i blandt andet England, Tyskland og Japan.

Officielt slagtes årligt mere end 26 millioner svin, og det er indlysende, at det giver alvorlige problemer for et lille land på kun godt 40.000 kvadratkilometer – herunder ikke mindst tunge miljøproblemer.

Svineproducenterne forbruger årligt flere millioner tons prima proteinfoder, først og fremmest danskproduceret byg og hvede.

Hertil kommer et forbrug af godt to millioner tons ekstra beriget proteinfoder i form af sojabønner, hovedsagelig importeret fra Sydamerika.

Alt dette foder bliver varmebehandlet – angiveligt for at forhindre uønskede bakterier i foderet. Men der findes kun skadelige bakterier i under fem procent af alt foder.

I en verden, som hungrer efter fødevarer, kan det virke grotesk, at man putter rene, vegetabilske proteiner i svin for derefter at sælge disse til højstbydende på verdensmarkedet.

Det koster tre til fem kilo protein at producere et kilo svinekød. Derudover bruges 10-15.000 liter rent grundvand per produceret kilo.

Eksporten af svinekød udgør en eksportindkomst på cirka 30 milliarder kroner, men der siges sjældent noget om de meget store udgifter forbundet med svineproduktionen.

Faktisk har salget af svinekød de seneste år kostet producenterne op mod ti milliarder kroner. Altså en ren underskudsforretning.

Produktionen af foder til 26 millioner svin årligt – plus de cirka syv millioner, som bliver destrueret inden slagtning – påfører især vores vandmiljø ubodelig skade.

EU’s  agenda vedrørende havmiljøet, den såkaldte NATURA 2000 plan, lever slet ikke op til intentionerne. Der udledes årligt 30 millioner kubikmeter urenset gylle på danske marker.

Med de stadigt stigende priser på foderstoffer, brændstof og råvarer og stagnerende priser på svinekød må det være tiden, at danske svinebønder indser, at der nu må satses på andre produktionsgrene end svineavl.

Ydermere burde en samlet gældspost i dansk landbrug på 360 milliarder kroner få banker og økonomer til at råbe vagt i gevær.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


04. sep. 2010 - 10:37   30. aug. 2012 - 19:21

Læserbrev