Indvandrerrådgivningen anser indvandringsprøven for grotesk, direkte diskriminerende og konfrontalt brud på indgåede konventioner i FN og EU
af Leif Randeris, Indvandrerrådgivningen, Århus
Integrationsminister Birthe Rønn Hornbech (V) udtrykker i medierne, at hun vil lave et opgør med den udlændingepolitik, man (hun) har ført i det seneste årti:
»Danmark har ikke råd til at udelukke god arbejdskraft, for vi får mangel på arbejdskraft i løbet af ganske få år.
Derfor skal dansk udlændingepolitik i fremtiden have det klare og nye sigte, at vi som hovedregel kun vil give plads til de udlændinge, der kan og vil bidrage til vækst og velstand i Danmark.«
Hun overvejer blandt andet at gøre det endnu sværere at få familiesammenføring ved at kræve, at familiesammenførte skal have taget en uddannelse eller have lært at tale dansk, før de kan komme her til landet.
Indvandrerrådgivningen protesterer mod det forvrængede billede af indvandrere, som integrationsminister Birthe Rønn Hornbech tegner i medierne. Vi protesterer mod, at ministeren udnytter nogle få, negative subfænomener blandt nogle af indvandrerne til at skabe et forvrænget billede af hele indvandrermiljøet.
Black out
Danmarks indvandrere er generelt flittige arbejdere og medborgere, de tager det arbejde, de nu kan få. Mange har to arbejder.
Er det ikke på tide, at re-geringen og støttepartier-ne i udlændingepolitikken, Dansk Folkeparti, Socialdemokratiet og Socialistisk Folkeparti, roser vore flittige indvandrere for at være en god arbejdskraft og en del af det danske samfund?
Det må have været en dårlig dag, integrationsministeren udtaler sig på.
Hun har rent forglemt den såkaldte positivliste, der i forvejen giver højtuddannede udlændinge udenfor EU adgang til familiesammenføring og arbejde i al mindelighed i Danmark, nemlig Green Card ordningen, samt den kommende indvandringsprøve per 1. oktober i år.
Indvandringsprøven har fastlagt, at hvis du ikke taler dansk, men består den, kan du ikke modtage en familiesammenføring.
Kolonipolitik
Indvandrerrådgivningen anser indvandringsprøven for grotesk, direkte diskriminerende og konfrontalt brud på indgåede konventioner i FN og EU:
– Indvandringsprøven vil forhindre familier i at blive forenet i Danmark.
– Indvandringsprøven gælder ikke kun for etniske folk, men også for danskere, der ønsker at familiesammenføre ægtefæller og børn.
Meget i dansk udlændingedebat minder om fortidig kolonipolitik. Det er vist ikke gået op for de såkaldte politikere, at Danmark for længst har mistet sine kolonier.
Birthe Rønn Hornbech vil nu ikke hedde integrationsminister, men vækstminister. Der er ingen vækst i at tilslutte sig koret i ondskabsindustrien.
Det er skræmmende og rystende, når landets politikere hænger indvandrerne ud som en gruppe, der udgør en trussel mod demokrati, tolerance, frisind, ansvarlighed og ligeberettigelse. Hvem og hvor mange af indvandrerne, der skulle udgøre denne trussel, taler ingen om.
Vi genkender os ikke i det billede.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via
87278