Ny undersøgelse viser, at hele 42 procent af befolkningerne i Norden ser positivt eller meget positivt på en sammenlægning af de nordiske lande.
fra Nordisk Ministerråds sekretariat
Mere end hver tredje statsborger i de nordiske lande er positiv overfor tanken om at lade de nordiske lande smelte sammen i en politisk føderation.
Det er særligt hensynet til fremtidens velfærd og Nordens internationale indflydelse, der får borgerne til at forholde sig positivt til føderationstanken med fælles forfatning og kun ét statsoverhoved.
Konklusionerne fremgår i en ny undersøgelse af befolkningernes holdning til det nordiske samarbejde.
Undersøgelsen viser, at nordboerne generelt er meget glade for det politiske samarbejde i Norden. 78 procent er enten positive eller meget positive, og et markant flertal på 56 procent ønsker samarbejdet intensiveret.
Undersøgelsen viser også, at 40 procent ser negativt og 18 procent meget negativt på en egentlig politisk union. Som begrundelse angiver borgerne her bekymringen for at miste nærdemokratiet og den nationale identitet.
Undersøgelsen, som er gennemført af analysefirmaet Oxford Research, kom forud for lanceringen af den svenske historiker Gunnar Wetterbergs bog Forbundsstaten Norden den 1. november.
Forfatteren vakte sidste år stort postyr, da han i avisen Dagens Nyheter præsenterede tanken om en genrejsning af Kalmarunionen med dronning Margrethe som fælles regent.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via
87278