Vi ser frem til OK-forhandlingerne i 2012, hvor regningen for Lars Løkkes uretfærdige og mislykkede økonomiske politik sendes videre til arbejdsgiverne.Vi har ikke andre steder at sende den hen

fra 3F Esbjerg Transport
Det danske arbejdsmarked har i mange år været verdenskendt for en model, hvor fornuft og sikkerhed har gået hånd i hånd med en stærk konkurrenceevne, til gavn for såvel lønmodtagere, virksomheder og det danske samfund som helhed.
En dansk model, hvor fornuften var kendetegnet ved en bred anerkendelse af, at en rimelig balance mellem lønmodtagere og arbejdsgivere var sundt for det danske arbejdsmarked og den danske model.
Og hvor sikkerhed og stærk konkurrenceevne var kendetegnet ved den danske flexicurity-model, hvor arbejdsgiverne let og fleksibelt kan fyre/hyre lønmodtagerne, som til gengæld samles op af sikkerhedsnettet i form af et nogenlunde veludviklet dagpenge- og efteruddannelsessystem.
Såvel Anders Fogh som hans »propaganda-minister« Claus Hjort Frederiksen har rejst rundt i den store verden med pralende oplæg om den stolte danske model, samtidig med at de begge på dansk hjemmebane har plantet frøene til at få afskaffet modellen!
Det nuværende u-løkke-lige borgerlige flertal har tydeliggjort hensigten med de plantede frø ved de seneste uretfærdige ændringer af den danske model.
en uretfærdig politik
Regeringen og Dansk Folkeparti har bevist den reelle hensigt ved blandt andet:
* At nedsætte lønmodtagernes fradrag for fagligt kontingent, mens de har fastholdt, at arbejdsgiverne har fuldt fradrag for fagligt kontingent
* Stiltiende at acceptere udenlandske plattenslager-firmaer, som underminerer danske overenskomster og lønmodtagere ved løndumping og social dumping
* At støtte et EU og et dansk retssystem, som gør, at danske chauffører selv skal betale for et EU-kvalifikationsbevis hver femte år, så de kan passe deres job
* At indføre et prisloft for almindelige AMU-kurser, så lønmodtagere ikke kan opkvalificeres til brancheskift, når virksomheder udflyttes eller går konkurs!
* At halvere dagpengeperioden for lønmodtagerne, samtidig med at regeringens bankpakker efterlader en regning på 4,5 milliarder kroner til de danske skatteydere!
3F Esbjerg Transport siger STOP. Det er SKÆVT – det er uretfærdigt! Balancen i den danske model skal genskabes, og retfærdigheden skal tilbage på det danske arbejdsmarked.
Vi ser frem til OK-forhandlingerne i 2012, hvor regningen for Lars Løkkes uretfærdige og mislykkede økonomiske politik sendes videre til arbejdsgiverne. Fagbevægelsen har ikke andre steder at sende regningen hen!
Medlemmerne i 3F Esbjerg Transport kræver at:
* Arbejdsgiverne betaler de ansattes kontingent til overenskomstbærende fagforeninger
* Arbejdsgiverne betaler fornyelse af EU-kvalifikationsbeviser og lignende
* Arbejdsgiverne finansierer frit valg af løbende efteruddannelse, så arbejdsstyrken er kvalificeret til brancheskift. Arbejdsgivernes forpligtelse og finansiering skal omfatte såvel fastansatte, vikarer og løsarbejdere!
genopretning
Men overenskomstforhandlingerne kan ikke løse det alene, og VKO-flertallets lønmodtagerfjendske beslutninger i folketingssalen skal genoprettes.
Tænk, hvis Løkkes ministre fik halveret deres fratrædelsesløn ved ministerrokader, ligesom ledige fik halveret deres dagpengeperiode af Løkke og Pia?
Vi ser frem til en ny regering, som blandt andet vil arbejde for:
* Afskaffelse af det indførte AMU-prisloft på seks ugers selvvalgt kursus
* Afskaffelse af loftet for fradrag for fagligt kontingent
* Halveringen af dagpenge skal genoprettes
* En lov om bestilleransvar, så enhver virksomhed, der bestiller en tjenesteydelse, har økonomisk ansvar for retmæssige krav overfor leverandører og underleverandører om løn og skattebetaling.
Ud med det borgerlige VKO-flertal – 3F Esbjerg Transport kræver en retfærdig politik nu!
Vedtaget på generalforsamlingen den 26. marts.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278