07 Feb 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Aktivist udleveret til Colombia

Aktivist udleveret til Colombia

Tirsdag, 10. maj, 2011, 10:54:18

Nyhedskommentar af Sven-Erik Simonsen

Myndighederne i Venezuela har udleveret en venstreorienteret aktivist og politisk flygtning fra Colombia, der har været bosat i Sverige, til den colombianske regering.

Venezuelas Kommunistiske Parti har på linje med andre partier og organisationer i og uden for Venezuela kritiseret udleveringen. Fra forskellige dele af verden lyder der nu appeller til Venezuelas præsident Hugo Chávez om at rette op på fejlen og til regeringen i Colombia om at løslade manden.

Tilbageholdelsen og den senere udlevering af journalisten Joaquin Pérez Becerra »var en illegal juridisk handling og en politisk fejl begået af Venezuelas regering«, påpeger Venezuelas Kommunistiske Parti.

Becerra flygtede i 1994 fra Colombia, hvor han var politisk aktiv i den parlamentariske alliance »Den Patriotiske Front«. Han fik politisk asyl i Sverige, hvor han blandt andet har arbejdet som journalist og koordinator på det alternative nyhedsbureau ANNCOL. ANNCOL leverer informationer fra og om Colombia. ANNCOL er kritisk over for regeringen og dens vold mod civilbefolkningen, som driver millioner på flugt.

Myndighederne i Venezuela oplever, at der er lagt en fælde for dem. Enten udleverede de Becerra til Colombia eller Chávez-regeringen anklages for at støtte international terrorisme.

 

ANNCOL oplyser om fagbevægelsens vanskelige vilkår og om guerillaens kamp for et nyt Colombia.

Ingen rød kode

De colombianske myndigheder har længe ønsket at få stoppet Becerra. For næsten to måneder siden bad Bogotá det internationale politisamarbejde INTERPOL om at sætte Becerra på sin liste over personer, der skal tilbageholdes og udleveres. Santos-regeringen i Colombia krævede at Becerra fik såkaldt »rød kode«, hvilket betyder, at personen straks og ubetinget skal arresteres og udleveres.

De foreløbige oplysninger i sagen antyder, at INTERPOL har været tilbageholdende med at stole på Colombias oplysninger om at Joaquin Becerra har forbindelse til terrorisme. I hvert fald satte man ikke den røde kode på manden, der levede uantastet i Sverige, hvor han fik en invitation fra colombianske flygtninge bosat i Venezuela om at komme på besøg den 23. april. Becerra sagde ja til invitationen og købte flybillet fra Sverige over Tyskland til Venezuela.

Fælden blev lagt

Af sagens mange detaljer fremgår det, at INTERPOL på begæring af regeringen i Colombia aktiverede den »røde kode« efter at Becerra var lettet fra Frankfurt og inden han landede i Caracas.

Således oplever myndighederne i Venezuela, at der er lagt en fælde for dem. Enten arresterede de Joaquin Becerra og udleverede ham til Colombia, sådan som de er forpligtet til i henhold til internationale konventioner om bekæmpelse af terrorisme – eller Chávez-regeringen ville blive kritiseret for at støtte international terrorisme.

Men trods disse forhold kritiserer Venezuelas Kommunistiske Parti Chávez-regeringen for at udlevere Becerra uden at sikre hans rettigheder i henhold til blandt andet FN-konventioner, der forbyder at udlevere personer til lande, hvor »deres liv og sikkerhed er i fare«.

Og det er Becerras liv i Colombia.

Derfor sættes der nu initiativer i gang for at sætte fokus på sagen, så Becerra ikke blot »forsvinder« som så mange før ham i Colombia.

Grækenlands Kommunistiske Parti har forelagt sagen i EU-parlamentet. I Sverige, som har udstedt pas til manden, har regeringen iværksat en undersøgelse af, om Venezuelas udlevering af ham er i strid med internationale aftaler.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


10. maj. 2011 - 10:54   30. aug. 2012 - 19:15

Kommentar