I den seneste tids skriverier i Nordjyske har vi kunnet følge med i dramaet på Vendsyssel Teater i Hjørring.
Vi kan læse, at en ansat, der har været 25 år på teatret og har været med til at forme stedet til det, det er i dag, på det groveste bliver presset ud.
Man ønsker tilsyneladende ikke længere at drive teatret på den gode og samarbejdende måde mellem medarbejdere og ledelse, som har kendetegnet teatret i rigtig mange år.
Vi kan læse, at en ansat, der har været 25 år på teatret og har været med til at forme stedet til det, det er i dag, på det groveste bliver presset ud.
Hvor er mediernes fokus på bøllemetoder, som ellers er oppe i tiden. Er de kun interessante, når det er den anden vej rundt, kunne man spørge?
Som nordjyske murersvende og flittige brugere af de forskellige nordjyske kulturinstitutioner kan vi ikke lade være med at ærgre os over den ledelsesmetode, som er blevet implementeret på Vendsyssel Teater.
Vi kan i visse dele af murerbranchen nikke genkendende til den ledelsesmetode, der anvendes, hvor det gode samarbejde synes længere og længere borte.
Vi vil også godt spørge den socialdemokratiske borgmester Arne Boelt, hvis værdier vel netop handler om godt samarbejde, om en virksomhed i Hjørring, som får millionstøtte, hele 8,1 millioner sidste regnskabsår af skatteyderne i Hjørring Kommune, ikke bør lægge en anden linje for dagen, nemlig ordentlighed!
Vi murersvende kommer fra en branche, som bygger på stolte traditioner og et godt og solidt håndværk. Vi ved, hvad erfaring betyder, det smider man ikke ud med badevandet.
Derfor bakker vi selvfølgelig op om vores kammerater, som arbejder på Vendsyssel Teater i Hjørring.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278