08 May 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Foruroligende udvikling i Bolivia

Svar på læserbrev og indbydelse

Foruroligende udvikling i Bolivia

Oxfam IBIS svarer på Jesper Brohm Hansens læserbrev og indbyder til offentligt møde 21. november i København.

I et læserbrev langer Jesper Brohm Hansen ud efter vores vidende latinamerikaekspert i Oxfam IBIS Misha Wolsgaard-Iversen og hendes første vurdering af situationen i Bolivia, efter Morales er væk.

Jeg vil stilfærdigt sige, at Misha i kraft af sin store viden om landet og Oxfams arbejde i Bolivia kom med de første iagttagelser af situationen i de timer, hvor Morales stadig var på vej ud. Jesper Brohm Hansen har på sin side brugt ti dage til at finde bekræftelse på den holdning, han havde i forvejen.

Situationen i Bolivia er dybt foruroligende. Det var den, før Morales tog til Mexico. Og det er den i disse dage og timer. Situationen i Bolivia har også mange facetter. For at belyse nuancerne har Oxfam IBIS inviteret til paneldebat om den aktuelle situation i Bolivia her torsdag den 21. november klokken 17:00.

Panelet består af Mogens Pedersen, tidligere ambassadør i Bolivia (nuværende ambassadør i Colombia), Allan Heldbjerg, chef for det danske kontor i La Paz, og af Lorena Terrazas Arnez, direktør Global Network of Youth Politicians-Bolivia. Misha Wohlsgaard styrer panelet, hvor flere medvirker via Skype.

Hvis du vil vide mere, så er det hos Oxfam IBIS, Vesterbrogade 2 B i København, nu på torsdag den 21. november klokken 17:00 til 18:30.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


20. nov. 2019 - 11:15   20. nov. 2019 - 11:19

Svar på læserbrev

fra Oxfam IBIS